TBMM Başkanı Yılmaz:

TBMM Başkanı Yılmaz:
TBMM Başkanı Yılmaz:
- "Irak'tan, Suriye'den, Yemen'den, Libya'dan, Balkanlar'dan nerede mağdur, garip varsa gelip Türkiye'ye sığınıyor. Cenab-ı Allah'a hamdolsun biz de 'ensar' gibi yerinden, yurdundan edilmiş mazlumlara kapılarımızı açıyoruz" - "Hiç kimse babasının, dedesinin olduğu mezarını bırakmaz ama zorda kalmışsa buraya geliyor. Niye geliyor, 5 milyar doların üzerinde bir kaynak ayırdık. Neden, yoksula, mazluma sen yardım edersen, Cenab-ı Allah da sana yardım eder"

SİVAS/MALATYA (AA) - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin "ensar" gibi yerinden, yurdundan edinmiş mazlumlara kapılarını açan bir ülke olduğunu söyledi. 

Yılmaz, Gürün ilçesi Bahçeiçi köyündeki bir mesire alanında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bugünkü döneminin, son 200 yıllık tarihinin en güçlü döneminde olduğunu ifade etti. 

Böyle olduğu için 2 milyondan fazla insanın Türkiye'ye sığındığını belirten İsmet Yılmaz, "Irak'tan, Suriye'den, Yemen'den, Libya'dan, Balkanlar'dan nerede mağdur, garip varsa gelip Türkiye'ye sığınıyor. Cenab-ı Allah'a hamdolsun biz de 'ensar' gibi yerinden, yurdundan edilmiş mazlumlara kapılarımızı açıyoruz. Allah kimseyi yerinden, yurdundan uzak etmesin, kimseyi yerinden ayrılmak durumunda bırakmasın" dedi. 

Hiç kimsenin milyonlar da verilse evini, yurdunu ve anılarını terk etmeyeceğine dikkati çeken TBMM Başkanı Yılmaz, şunları kaydetti:

"Hiç kimse babasının, dedesinin olduğu mezarını bırakmaz ama zorda kalmışsa buraya geliyor. Niye geliyor, 5 milyar doların üzerinde bir kaynak ayırdık. Neden, yoksula, mazluma sen yardım edersen, Cenab-ı Allah da sana yardım eder. Onlar gelmeden önce petrolün fiyatı ne kadardı? Varili 100 doların üzerindeydi. Şimdi ne kadar? 50 dolar civarında. Bir kapıyı kapatan Allah, bir başka kapıyı açar. Birisine yardım edersen, Cenab-ı Allah da sana yardım eder."

İsmet Yılmaz, ülkeyi güçlü kılmanın yolunun birlik ve beraberlikten geçtiğini vurgulayarak, "Bir olursak, beraber olursak, iri olursak, diri olursak şehitlerimize karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz ve bu ülkeyi güçlü kılarız, evlatlarımıza güçlü bir Türkiye bırakma imkanı doğar" diye konuştu. 

Türkiye'nin, Malazgirt Savaşı'ndan beri bin yıldır bu ülke topraklarını ve zor coğrafyayı elinde tuttuğunu dile getiren Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Nasıl tuttuk, birlik ve beraberlikle. Yine bir ve beraber olursak bu toprakları bundan sonra da yine bin yıl tutarız. Coğrafya kaderimizdir, değiştirebilmek mümkün değil. Ama bu coğrafyada bu topraklara sahip çıkmanın yolu birlikten, küskünlükleri ve kırgınlıkları unutmaktan, kardeşliğimizi güçlendirmekten geçiyor. Allah kardeşliğimizi devam ettirsin, birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin."

- Sobuncubaba Külliyesi'ni ziyaret etti

TBMM Başkanı Yılmaz, Malatya'nın Darande ilçesindeki Somuncubaba Külliyesi'ni de ziyaret ederek, namaz kılıp dua etti.

Külliye hakkında bilgi veren Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hamidettin Ateş, İsmet Yılmaz'a semaver ve  kitap hediye etti. 

Programa, Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş, Belediye Başkanı Süleyman Eser ile vakıf yetkilileri ve vatandaşlar da katıldı.