TBMM Başkanı Yılmaz:

TBMM Başkanı Yılmaz:
TBMM Başkanı Yılmaz:
- "Türkiye bir sınavdan geçiyor, birlik ve beraberlik sınavından. Terörle mücadeleyi 30-50 yıldır hatta Cumhuriyet döneminden beri kesintiler halinde yaşıyoruz. Türkiye bunlarla baş edebilecek güçtedir" - "Terörün zarar verme kapasitesi ve potansiyeli var ama kazanma şansı sıfırdır. İsterse arkasında yedi düvel olsun, dış güçlerden destek alsalar dahi yedi düveli alt ettiğimiz gibi bu terör örgütü ve onun destekçileri de Türkiye'de bir mesafe alamayacak" - "Çanakkale'de can verirken yanımızdaki insanın ne dinini, ne mezhebini sorduk. Şimdi Türkiye'nin kalkınma mücadelesinde yan yana yürüdüğümüz insanın niye dilini, dinini ve mezhebini soralım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak bize yetmez mi? Yeter. Bu ülke hepimize yeter"

SİVAS (AA) - TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Türkiye 'nin birlik ve beraberlik sınavından geçtiğini belirterek, "Terörle mücadeleyi 30-50 yıldır hatta Cumhuriyet döneminden beri kesintiler halinde yaşıyoruz. Türkiye bunlarla baş edebilecek güçtedir" dedi.

Yılmaz, Altınyayla ilçesinde Şehit Hasan Subaşı Köprüsü ile Tonus Kalesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, insanlardan geriye eserlerinin kaldığını belirterek, milletin her şeyin en iyisine layık olduğunu söyledi. 

Geçmişte çok büyük hizmetler yaptıklarını ifade eden Yılmaz, "Bir ve beraber olursak, aramıza, ayrılığı, nifakı sokmazsak, Türkiye bundan sonra çok daha büyük eserlere imza atar" diye konuştu.

Gerek Sivas'ın ve gerekse Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir probleminin olmadığını dile getiren Yılmaz, "Bunun tek şartı birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmektir. Türkiye bir sınavdan geçiyor, birlik ve beraberlik sınavından. Terörle mücadeleyi 30-50 yıldır hatta Cumhuriyet döneminden beri kesintiler halinde yaşıyoruz. Türkiye bunlarla baş edebilecek güçtedir. Yedi düvelle baş etmiş bir halkın torunlarıyız" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Güneydoğu'daki olaylar nedeniyle diğer bölgelerde yeni problemler oluşturulmaması gerektiğine işaret ederek, birlik ve beraberliğin güçlendirilmesiyle terörün hiçbir zaman amacına ulaşamayacağını dile getirdi. 

Birlik ve beraberlik çağrısı yapan Yılmaz, şunları kaydetti:

 "Terörün zarar verme kapasitesi ve potansiyeli var ama kazanma şansı sıfırdır. İsterse arkasında yedi düvel olsun, dış güçlerden destek alsalar dahi yedi düveli alt ettiğimiz gibi bu terör örgütü ve onun destekçileri de Türkiye'de bir mesafe alamayacak. İnşallah bu ezanlar dinmeyecek, bu bayrak inmeyecek, tek millet, tek devlet altında ama 80 milyon bir ve beraber olarak, herkes kendi inancıyla, kendi diniyle, diliyle bu bayrak altında 80 milyon insan anayasal vatandaşlık temelinde eşit bir vatandaş olarak beraberce yaşayacak.

Çanakkale'de can verirken yanımızdaki insanın ne dinini, ne mezhebini sorduk. Şimdi Türkiye'nin kalkınma mücadelesinde yan yana yürüdüğümüz insanın niye dilini, dinini ve mezhebini soralım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak bize yetmez mi? Yeter. Bu ülke hepimize yeter."

Milletin inancının, kitabının, dininin, bayrağının ve birlikte yaşama iradesinin bir olduğunu anlatan Yılmaz, umutlarının gelecek nesillere daha iyi, daha demokratik, daha özgür ve daha zengin bir Türkiye bırakmak olduğunu aktardı.

"Bu yüzyılın, bu bin yılın Selahattin Eyyubisi Recep Tayyip Erdoğan 'dır" diyen Yılmaz, "Bu aziz millet bu bin yılın Selahattin Eyyubisi'nin yanında olacak ve ona karşı kem gözle bakanlara da ona karşı kem söz söyleyenlere de 'kem söz sahibine aittir' diyerek Selahattin Eyyubi'ye dua edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Terör belasından dolayı Çözüm Süreci'nin askıda olduğunu, hükümetin kurulamadığını, döviz kurlarında değişiklik yaşandığını ama Türkiye'nin buna rağmen büyüdüğünü ifade eden Yılmaz, "İşte bu Türkiye'nin temellerinin sağlam olduğunu gösteriyor. Türkiye büyümesini sürdürüyor. Avrupa'da bunu yakalayabilen ülke hemen hemen yok. Cenab-ı Allah'a hamdolsun bu zor dönemde dahi hükümetin kurulamadığı, 'yarın ne olacak' denilen dönemde dahi Türkiye büyümesine devam ediyor" şeklinde konuştu.

 Yılmaz, daha sonra ilçedeki bir eczanenin açılış törenine de katıldı.

Bu arada tören alanındaki çadırın devrilmesi sonucu Meliha Mermer (39) isimli bir kadın başından yaralandı. Mermer, Altınyayla İlçe Hastanesine kaldırıldı.

Törene Sivas Valisi Alim Barut, AK Parti Sivas Milletvekili Selim Dursun, Belediye Başkanı Sami Aydın, diğer yetkililerle vatandaşlar katıldı.