TBMM Başkanı Yılmaz:

TBMM Başkanı Yılmaz:
TBMM Başkanı Yılmaz:
- "Eğitimi, insani kalkınmamızın odağına yerleştiriyoruz"

SİVAS (AA) - TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, "Ülkemizin insan kaynağını çağdaş dünya ile rekabet edebilir donanıma kavuşturan ve hayat boyu süren bir süreç olarak eğitimi insani kalkınmamızın odağına yerleştiriyoruz. 2023 hedefleri doğrultusunda temel önceliğimiz insan odaklı kalkınmadır" dedi.

Yılmaz, Yeşilyurt Mahallesi'nde özel bir okulun açılış töreninde, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının öğretmenlere ve velilere hayırlı olmasını diledi.

Eğitimin uzun vadeli ve geleceğe yönelik bir yatırım olduğuna işaret eden Yılmaz, "Eğitim, insanın yaşam kalitesini yükselten, ülkemizin insan kaynağını çağdaş dünya ile rekabet edebilir konuma kavuşturan ve hayat boyu süren bir süreçtir" diye konuştu.

Eğitimin, kalkınmanın da temeli olduğunu vurgulayan Yılmaz,  şunları kaydetti:

"Zorunlu eğitimi 4+4+4 olmak üzere 12 yıla çıkarttık. Taşımalı eğitimi başlattık ve 830 binin üzerindeki öğrenci bu hizmetten faydalandı. Bu 830 binin üzerindeki öğrencinin de yaklaşık yüzde 97'sine öğle yemeğini ücretsiz verdik. Şartlı eğitim yardımını başlattık, bu kapsamda 2 milyon 400 binin üzerinde öğrenci şartlı eğitim yardımından yararlandı. Ücretsiz ders kitabı temini projesini hayata geçirdik, bugüne kadar öğrencilerimize 1,9 milyar ücretsiz kitap dağıtımı yapıldı. Serbest kıyafet uygulamasına geçtik, okullarda velilerle toplantı yapılıyor ve veliler nasıl isterse o doğrultuda karar veriliyor. Meslek liselerine uygulanan kat sayı adaletsizliğini kaldırdık."

Etkileşimli eğitim-öğretim sisteminin yaygınlaştırılacağını ifade eden Yılmaz, oyun tabanlı öğrenmenin etkin hale getirileceğini, yabancı dil eğitimine de öncelik verileceğini bildirdi. Öğrencilerin bir yabancı dili kendi ana dili gibi anlayıp konuşabilmesini arzuladıklarını aktaran Yılmaz, Fatih Projesi'yle fırsat eşitliği sağlandığına işaret etti.

Yılmaz, okul öncesi eğitimin teşvik edileceğini dile getirerek, "Eğitim ortamlarını, öğretim materyallerini ve eğitim-öğretim uygulamalarını bireysel farklılıkları da dikkate alarak öğrenciyi merkeze alan bir anlayışla düzenleyeceğiz. Her öğrencinin ikametgahına en yakın okulda eğitim almasını sağlayacağız. Biz biliyoruz ki en iyi okul, eve en yakın okuldur. Özel yetenekli öğrencilere destek vereceğiz" dedi.

- "İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır"

Cumhuriyetin ilanıyla eğitim ve öğretim alanında önemli gelişmeler yaşandığını belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"1974 yılında kurulan Cumhuriyet Üniversitesi Sivas'ın şu anda can damarıdır. Ancak şunu unutmamamız gerekir, dünyada hiçbir ülke ve mekan medeniyet bakımından bizim ülkemiz kadar şanslı ve bereketli değildir. Köklü medeniyet birikimimizden güç alarak yeni bir medeniyet öncüsü olmak için çalışıyoruz. Özellikle son yıllarda iç gerilimler yaşayan coğrafyamızı, yine eğitimle barışa döndürebiliriz. İlimden gidilmeyen yolun da sonu karanlıktır. Özellikle kadınlarımızın, engelli vatandaşlarımızın en iyi şekilde eğitim almaları önceliklerimiz arasında. Geleceğimizin teminatı olarak gençlerimiz çağın gerekleriyle donatılsın ki başkalarıyla rekabet edebilsin ve çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkabilelim. Ülkemizin insan kaynağını çağdaş dünya ile rekabet edebilir donanıma kavuşturan ve hayat boyu süren bir süreç olarak eğitimi, insani kalkınmamızın odağına yerleştiriyoruz. 2023 hedefleri doğrultusunda temel önceliğimiz insan odaklı kalkınmadır. Genel bütçede de son yılda eğitime ayrılan payı gittikçe artırıyoruz."

Törende, Sivas Valisi Alim Barut, AK Parti Sivas Milletvekili Selim Dursun, Belediye Başkanı Sami Aydın, Doğa Okulları Genel Müdürü Bünyamin Çelikten de yer aldı.

Yılmaz, daha sonra Gaziler Günü dolayısıyla bir düğün salonunda düzenlenen programa katıldı.