TBMM Başkanı Yılmaz:

TBMM Başkanı Yılmaz:
TBMM Başkanı Yılmaz:
- "Dünü çok çabuk unutuyoruz. Dolayısıyla bu Türkiye'de bir dün dersi verilmesi lazım. Sağlıkta, eğitimde, ulaşımda, toplu konutta, çevrede dün nasıldı? Bunları unutmamak lazım. Her işin başı sağlık. Allah devletimizi daim eylesin. Zira devlet olmazsa Suriye'ye bakarsanız insanın ne malının, ne mülkünün değeri olmadığı görülüyor"

SİVAS (AA) - TBMM Başkanı İsmet Yılmaz,  Türkiye 'de sağlık, eğitim, ulaşım, toplu konut ve çevre alanlarında bir "dün dersi" verilmesi gerektiğini belirtti. 

Yılmaz, Sivas Numune Hastanesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, hastanenin kente hayırlı olmasını dileyerek, standartları yükseltecek hizmetler yapıldığını bildirdi.

Yapılan hizmetlerin eski ve yeni Türkiye'yi anlattığına işaret eden Yılmaz, "Dolayısıyla eski Türkiye'yi bazıları özlüyor, bölünmüş yolların bir tanesini bir hafta kapatın canlara mal olur o risk bile alınmaz. Bazıları ne için eski Türkiye'ye hayran olur veya bunu isterler akıl alır gibi değil" dedi.

Yılmaz, sağlıkta eski Türkiye'yi isteyenler olduğunu vurgulayarak, eskiden her doktorun belirli bir hasta bakma sayısı olduğunu, o sayı dışında kalan vatandaşların muayene edilmediğini ifade etti. Eski sağlık sisteminde birçok sorun bulunduğunu aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

"Dünü çok çabuk unutuyoruz. Dolayısıyla bu Türkiye'de bir dün dersi verilmesi lazım. Sağlıkta, eğitimde, ulaşımda, toplu konutta, çevrede dün nasıldı? Bunları unutmamak lazım. Her işin başı sağlık. Allah devletimizi daim eylesin. Zira devlet olmazsa Suriye'ye bakarsanız insanın ne malının, ne mülkünün değeri olmadığı görülüyor. Dolayısıyla bu devletin değerleri için can veren şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Sağlığınız olmazsa geri kalan malınızı, mülkünüzü, evladınızı, ailenizi ve hatta vatanınızı göremeyecek duruma geliyorsunuz. Sağlık olmadan hiçbir şey olmaz, Allah dert verip derman aratmasın. 'Şifa Allah'tan aracısı doktorlar ve hastaneler' diyoruz. Hastalık geldiğinde doğru yerde, doğru zamanda tedavisinin yapılması gerekir."

Yılmaz, sağlıkta değişim ve dönüşüm gerçekleştirildiğine değinerek, emeği geçenlere teşekkür etti. Açılışı yapılan hastanenin de sağlıkta değişim ve dönüşümün bir parçası olduğunu belirten Yılmaz, Türkiye'nin en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olduğunu söyledi.  Avrupa 'dan Türkiye'ye ameliyat ve sağlık için gelenler olduğunu aktaran Yılmaz, turizmde sağlık turizmi diye yeni bir dal açıldığını ifade etti. Türkiye'ye dışarıdan gelen 70 bine yakın hasta olduğunu ve bunu artırmayı planladıklarını dile getiren Yılmaz, sağlık turizminin her geçen gün arttığı kaydetti. 

Yılmaz daha sonra hastanenin açılışını gerçekleştirerek poliklinikleri gezdi ve hastalarla bir süre sohbet etti. 

Programa, Sivas Valisi Alim Barut, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Belediye Başkanı Sami Aydın, AK Parti Sivas milletvekilleri Hilmi Bilgin ve Selim Dursun, diğer yetkililer ve sağlık çalışanları katıldı.