TBMM Başkanı Yılmaz:

TBMM Başkanı Yılmaz:
TBMM Başkanı Yılmaz:
- "Unutmayı unutturmamak gerekir ki geçmişten ders alalım, geleceğimize daha doğru bakalım" - "Hakka ve hakikate bakmanızı, hakkın ve hakikatin yanına gitmenizi istirham ediyorum. Hakkın, hakikatin, birliğin, bütünlüğün yanında duracağız" - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: - "(PKK terör örgütü) Bunların hakikaten beli kırıldı. Artık nefes alamaz durumdalar. Amerika'ya, Almanya'ya gidip yalvarıyorlar. Devreye insanlar sokarak birtakım atraksiyonlar peşindeler"

SİVAS (AA) - TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, "Unutmayı unutturmamak gerekir ki geçmişten ders alalım, geleceğimize daha doğru bakalım" dedi.

Sivas Belediyesi'ne ait Kütük Ev'de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, siyasetin memleket meselesi olduğunu ve bundan kurtulmanın mümkün olmadığını belirtti.

Siyasetin hem yaşarken hem ölürken ilgilenilmesi gereken bir kurum olduğunu ifade eden TBMM Başkanı Yılmaz, yoksullukla büyüyen bir kuşakta yer aldığını belirterek, "Eskiden Amerikan süt tozu kullanılırdı bir de okullarda bize süt verirlerdi. Şimdi Allah'a hamdolsun devlet diyor ki 'Kendi evladıma sütü, üzümü, tablet bilgisayarı, diş fırçasını ve macunu ben veririm' diyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Unutmayı unutturmamak gerekir ki geçmişten ders alalım, geleceğimize daha doğru bakalım" diyen Yılmaz, siyasetin yoksulluğa karşı meydan okuma, insan gibi yaşamak için bir araya gelme ve ortak, sağlam kararlı bir iradede buluşmak anlamına geldiğini aktardı.

Yılmaz, "O yünden yüzümüzü döndük siyasete ve attığımız her adımın biraz daha umut taşımasını diledik hep. Siyaset doğrudan hayatı değiştirerek ama bilhassa bu dönemde pratiğin içinden insanlara öz güvenini öğretti, bir halkın sokaktaki yürüyüşünü değiştirdi. Daha dik, daha vakur, daha soylu bir tavır kattı her bir adımına" diye konuştu.

Bu dönemde siyasetin daha önemli hale geldiğini, normalleştiğini ve hizmeti yarıştırma sanatı olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

"Bize bir kader gibi dayatılan ülkenin bu sosyal ve siyasal gerçekliğini yırtıp çöp sepetine atacağımız için, bu ülkenin sahipliğini yine bu ülkenin vatandaşlarına vereceğimiz için biz 'siyaset' dedik. Bundan sonra aziz hemşehrilerimden beklediğim Anadolu kıtası büyüklüğündeki dava taşını gediğine koymaktır. Hakka ve hakikate bakmanızı, hakkın ve hakikatin yanına gitmenizi istirham ediyorum. Hakkın, hakikatin, birliğin, bütünlüğün yanında duracağız. Bu milletin hayalleri var. Dava insanlık davası, mesele memleket meselesi."

Muharrem Ayı'nın yas ayı olduğunu anımsatan Yılmaz, Kerbela şehitlerini de rahmetle andı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ise 1 Kasım seçimlerinin önemine değinerek, Türkiye 'de seçimlerle çok şey değiştiğini ve adete milat gibi olduğunu belirtti.

Seçimlerle milletin hesap sorduğunu anlatan Özhaseki, şöyle devam etti:

"Bu ülkede dirlik, birlik, iyilik olursa hem biz rahat ederiz hem etrafımıza ışık saçarız. Ama böyle olmazsa bizi de bir Ortadoğu ülkesine çevirmeye çalışırlar, üzerimizdeki oyunlar bitmez. Ve bunun neticesinde hepimiz de sıkıntısını çekeriz. Suriye'de daralan buraya geliyor. Fakat biz daralırsak nereye gideceğiz? Başak bir ülkemiz yok ki. Biz barışık, içimizde birlik olmak zorundayız. İçimizde kardeşliği, uhuvveti, dostluğu artırmak zorundayız. Biz güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmanın da yolu istikrardan geçiyor. Bizim ekonomik olarak büyümemizin tek yolu istikrar. Yurt dışından yatırım almamız lazım, içerideki yatırımcının da yastığın altında diye tabir ettiğimiz parayı çıkarıp üretime döndürmesi lazım."

Herkesin 1 Kasım'a kilitlendiğini ifade eden Özhaseki, güçlü bir iktidar çıktığında yavaş yavaş hareketlenme ve ekonomide düzelme başlayacağını bildirdi.

Sıkıntılı bir durum çıkması durumunda da herkesin geriye çekileceğini ve daralmanın devam edeceğini vurgulayan Özhaseki, terör olaylarına değinerek, şöyle konuştu:

"Şimdi ortaya çıkan manzara bölücülük tehlikesi. Dağda hala birileri silahla mücadele ediyorsa artık isteklerinin hepsi ihanet boyutundadır. Eve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti de devlet de bu şekilde bu için karar aldı devam ediyor. Kürt vatandaşların çoğu da bizim gibi bayrağa saygılılar, ezana hürmetleri var, devletten kopmak istemiyorlar, bu toprak parçası içerisinde bir olarak yaşamak istiyorlar, kardeş görüyorlar. Ama bu örgütten dolayı tehditlerde dolayı herkes sinmiş vaziyette."

Özhaseki, terörle yapılan mücadele başarılı olunduğunu ve  2 bin 500'den fazla teröristin etkisiz hale getirildiğin belirterek, "Bunların hakikaten beli kırıldı. Artık nefes alamaz durumdalar. Amerika'ya, Almanya'ya gidip yalvarıyorlar. Devreye insanlar sokarak birtakım  atraksiyonlar peşindeler. Bittiler çünkü. İnşallah, bu operasyonlar sonuna kadar gider, oradaki terör belası da biter. Bunun için de zaten hepimiz niyetliyiz ve sonuna kadar götürmeye de hükümetimiz kararlı" dedi.

Toplantının ardından  TBMM Başkanı Yılmaz, Özhaseki ve il protokolü, Sivas'ta "Şehabettin Dede" olarak anılan Şehabettin Açık'ın eşi Münevvere Açık'ın (80) Ulu Cami'de kılınan cenaze namazına katıldı.