TBMM Başkanı Yılmaz:

TBMM Başkanı Yılmaz:
TBMM Başkanı Yılmaz:
- "Bugün bize düşen Kerbela'nın acısından, kederinden hareketle Müslümanların arasındaki birliği, beraberliği, sevgiyi, barışı, kardeşliği yeniden ayağa kaldırmaktır"

SİVAS (AA) - TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, " Bugün bize düşen Kerbela'nın acısından, kederinden hareketle Müslümanların arasındaki birliği, beraberliği, sevgiyi, barışı, kardeşliği yeniden ayağa kaldırmaktır" dedi.

Yılmaz, Sivas Cem Vakfı tarafından Muharrem Ayı'nın 10. günü dolayısıyla vakıfta düzenlenen iftar programına katıldı. Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Hazreti Hüseyin ve beraberindeki ehlibeyt mensubu 70 büyük insanın Kerbela'da  şehit edildiğini hatırlattı.

Bu hüznün, mezhebi ne olursa olsun "ben Müslümanım" diyen herkesin ortak hüznü, kederi, yası ve matemi olduğunu dile getiren Yılmaz, bugün Müslüman toplumlara düşen görevin Kerbela'yı doğru anlamak ve anmak olduğunu vurguladı.

Yılmaz, Kerbela'yı anlamanın yolunun Hazreti Hüseyin'i anlamak ve Hazreti Hüseyince yaşamak olduğunu aktararak, "Hazreti Hüseyin'in uğruna canını feda ettiği hakkı, hakikati, adaleti, barışı ve sevgiyi ayağa kaldırmaktır. Şunu çok açık ve net söylüyoruz ki ölüm pahasına da olsa bu millet ayrımsız Hazreti Hüseyin'in yanında olmayı ve şehit olmayı tercih ederdi. Safımız, mücadelemiz ayrı yerde değil, hepimiz aynı yerde duruyoruz ve imam Hüseyin'in yanındayız" diye konuştu.

İslam coğrafyasında son yıllarda yaşanan olaylara da dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu coğrafyada son yıllarda yaşananalar bize göstermiştir ki İslam toplumu Şii'si, Sünni'si, Alevi'si ve Caferi'siyle Hazreti Hüseyin ve arkadaşlarını doğru anlayamamıştır. Onun içindir ki bugün bu coğrafyada nice Kerbela'lara şahit oluyoruz. İslam medeniyetinin merkezlerinden Bağdat'tan, Şam'dan, Kahire'den, Aden'den, Trablus'tan, Mezar-ı Şerif'ten ve Kabil'den ateş yükseliyor. Müslümanlar birbirlerinin mabetlerine saldırarak Hazreti Hüseyin'i ve Kerbela'yı anlamaktan ne kadar uzak olduklarını gösteriyor. Bugün Hazreti Hüseyin'i sevgiyle yad eden kardeşlerimize düşen en büyük vazife Hazreti Hüseyin'in sevgisinden giderekten Müslümanların birliğini ve beraberliğini savunmak ve bunun gereğini yapmaktır. Bugün bize düşen Kerbela'lanın acısından, kederinden hareketle Müslüman'ların arasındaki birliği, beraberliği, sevgiyi, barışı, kardeşliği yeniden ayağa kaldırmaktır. Bunu ayağa kaldırdığımızda Hazreti Hüseyin'i ve Kerbela'yı doğru anlamış, yeni Kerbela'ların yaşanmaması için çalışmış oluruz." 

Yılmaz, öncelikle ortak bir barış ve sevgi diline ihtiyaç olduğunu belirterek, sözlerini şöyle noktaladı:

"Yeni Kerbela'ların yaşanmaması için yüreklerimizi birleştirmeye, birbirimize gönül kapımızı açmaya ihtiyacımız var. Yeni Kerbela'ların yaşanmaması için inancı ve düşüncesi ne olursa olsun, hangi mezhepten olursa olsun bu topraklarda herkesin kendi inancıyla istediği şekilde, başka birisinin tarifine ihtiyaç duymaksızın özgürce yaşamanın önündeki bütün engelleri ortadan kaldırılmalıdır. Bunu birlikte yapacağız. Başka da çaremiz yoktur."

Konuşmanın ardından Sivas Cem Vakfı Başkanı Ali Dağ, Yılmaz'a Hazreti Ali'nin kılıcının bulunduğu bir tablo hediye etti.