Terör saldırılarına yönelik tepkiler

Terör saldırılarına yönelik tepkiler
Terör saldırılarına yönelik tepkiler
- Sivas'ta, oda, sendika, sivil toplum ve basın kuruluşu temsilcilerinden oluşan Başkanlar Kurulu, asker ve polis şehitliğine karanfil bırakarak dua etti - Başkanlar Kurulu adına açıklama yapan STSO Başkanı Yıldırım: - "Yaşanan kanlı terör saldırılarının ve tahriklerinin, milletimizin kenetlenmesiyle amacına asla ulaşamayacağına inanıyoruz. ?Ülkemizin birlik, beraberlik ve huzuruna yönelik düzenlenen terör olaylarının her türlüsünü kınıyor ve lanetliyoruz"

SİVAS (AA) - Oda, sendika, sivil toplum ve basın kuruluşu temsilcilerinden oluşan Başkanlar Kurulu, ülkede yaşanan terör saldırılarını kınadı. 

Kentteki 37 oda başkanının oluşturduğu Başkanlar Kurulu üyeleri, Yukarı Tekke Mezarlığı'ndaki asker ve polis şehitliğini ziyaret ederek, dua okudu ve şehit mezarlarına karanfil bıraktı. 

Daha sonra Mehmetpaşa Mahallesi'ndeki Şehitler Anıtı önünden ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önüne gelen Başkanlar Kurulu adına basın bildirisini okuyan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, ülkede, barış, huzur ve toplumsal bütünlüğü bozmaya yönelik hain terör saldırılarının tırmanışa geçtiğini söyledi. 

Vatan savunmasında hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyen Yıldırım, "Bizler, bu ülkenin şehit aileleri ve gazileri, çalışan, üreten sanayicisi, esnafı, çiftçileri, işçileri, memurları ve basın kuruluşlarını oluşturan Başkanlar Kurulu olarak, ortak paydamız, vatanın bölünmez bütünlüğü, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hayatına saygıdır" dedi. 

Yıldırım, terörün dili, dini, rengi, ırkı ve hiç bir mazeretinin olmadığını vurgulayarak, terör saldırılarının hedefinin birlik, beraberlik, ülke ve 78 milyonun kardeşliğini bölmeye yönelik olduğunu bildirdi.

Bu ülkenin birlik beraberlik duygularının hiçbir zaman çözülemeyecek kadar kökleştiğine dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"4 Eylül 1919'da, 'Misak-ı Milli Sınırları içerisinde vatan bir bütündür, bölünemez' kararının alındığı Sivas'tan tüm dünyaya 96 yıl sonra yine sesleniyoruz;  Türkiye Cumhuriyeti Devletini bölemeyeceksiniz. Bu coğrafyada birçok medeniyetler yaşamıştır. Bunlardan en uzun süreli olanı ve sonsuza kadar yaşayacak olanı da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Şehitlerimizin kanıyla sulanan bu aziz vatanımızı bölmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. İçteki hainler, dışarıdaki işbirlikçiler ve emperyalist devletler şunu iyi bilsinler ki; kirli emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklardır."

Yıldırım, Türk-Kürt çatışması isteyenlerin, "Asala" terör örgütünün devamı olduğunu savundu. Yıldırım, Başkanlar Kurulu olarak, son günlerde yaşanan bu gelişmelerden büyük üzüntü duyduklarını, teröre karşı sağduyulu, soğukkanlı ve bir o kadar da tepkili olduklarını göstermek için bir araya geldiklerini dile getirdi. 

Yaşanan kanlı terör saldırılarının ve tahriklerinin, milletin kenetlenmesiyle amacına asla ulaşamayacağını belirten Yıldırım, "Şiddeti bir çare olarak görenler geçmişte olduğu gibi bugün  de aynı hazin sonla karşılaşacaklardır. ?Ülkemizin birlik, beraberlik ve huzuruna yönelik düzenlenen terör olaylarının her türlüsünü kınıyor ve lanetliyoruz" diye konuştu.