TÜDEMSAŞ'ın konteyner taşıma vagonu TSI belgesi aldı

TÜDEMSAŞ'ın konteyner taşıma vagonu TSI belgesi aldı
TÜDEMSAŞ'ın konteyner taşıma vagonu TSI belgesi aldı
SİVAS (AA) - Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi AŞ (TÜDEMSAŞ) Rgns tipi konteyner taşıma vagonu için, demir yollarında yapılan yük ve yolcu...

SİVAS (AA) - Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi AŞ (TÜDEMSAŞ) Rgns tipi konteyner taşıma vagonu için, demir yollarında yapılan yük ve yolcu taşımacılığında, uluslararası demir yolu hatlarında işletilen yük vagonlarının kesintisiz ve güvenli bir şekilde çalıştırılmasını ifade eden "Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartları" TSI belgesi verildi.

TÜDEMSAŞ'tan yapılan yazılı açıklamaya göre,  Avrupa Birliği veri tabanına kayıtlı, NoBo konumundaki VUZ firması tarafından gerçekleştirilen denetimlerde Rgns tipi konteyner taşıma vagonuna ait teknik dokümanlar, TÜDEMSAŞ Kalite Yönetim Sistemi ve üretim hatları denetimden geçirildi.

VUZ firması tarafından yapılan tüm test ve incelemelerden olumlu sonuç alan TÜDEMSAŞ Rgns tipi konteyner taşıma vagonu için, demir yollarında yapılan yük ve yolcu taşımacılığında, uluslararası demir yolu hatlarında işletilen yük vagonlarının kesintisiz ve güvenli bir şekilde çalıştırılmasını ifade eden Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartları TSI belgesi verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, yaklaşık bir yıldır yapılan özverili çalışmalar sonucu alınan bu belge sayesinde Avrupa'nın bütün kapılarının TÜDEMSAŞ'a açıldığını ve Türkiye'nin yük vagonu sektöründe sınıf atladığını belirtti. 

Koçarslan, "Bunun ikinci ayağı olan Sgns tipi vagon için denetime gireceğiz. İnşallah, bu vagonumuz için de başarılı geçecek denetim sonrasında sertifika almış olacağız" ifadesini kullandı.

2015 yılı itibariyle, Zaces tipi sarnıç vagonu ve tans tipi kapalı cevher vagonları için proje , prototip üretimi, test, sertifikasyon ve seri üretim aşamalarına yönelik TSI çalışmalarını  başlattıklarını ve çalışmaların son hızla devam ettiğini aktaran Koçarslan, şunları kaydetti:

"2018 yılına geldiğimizde Yeni Nesil Milli Yük Vagonu dahil toplam 10 tane vagonumuz için TSI belgesi almış ve bu vagonları TSI standartlarında üretiyor olacağız. Bu demir yollarımız için çok önemli bir adım olup tarihi bir başarıdır."