Türkiye-Afganistan Devletlerinin 94. Dostluk Yıl Dönümü Etkinlikleri

Türkiye-Afganistan Devletlerinin 94. Dostluk Yıl Dönümü Etkinlikleri
Türkiye-Afganistan Devletlerinin 94. Dostluk Yıl Dönümü Etkinlikleri
- Sivas Valisi Barut: "Umuyorum bu dostluk dalga dalga yayılarak her iki ülke sathında da yansıtılacak. Böylece dostluktaki bir aşamayı daha geçmiş ve aramızdaki ilişkileri çok daha iyi yerlere getirmiş olacağız" - Afganistan Büyükelçisi Jayhoon: "Türkiye bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Türkiye'ye inanıyoruz, güveniyoruz. İnşallah kardeşliğimiz daha da gelişecek"

SİVAS (AA) - Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörlüğünce, Türkiye -Afganistan Devletlerinin 94. Dostluk Yıl Dönümü Etkinlikleri düzenlendi.

CÜ Kültür Merkezi'nde düzenlenen program, saygı duruşu ve iki ülke marşlarının okunmasıyla başladı.

Vali Alim Barut, programda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Afganistan arasında kurulan dostluğun çok nadir görüldüğünü söyledi. Bu dostluktan gurur duyduğunu dile getiren Barut, "Türkiye'ye eğitim görmeye gelen polis ve öğrenci kardeşlerimizi kendimizden hiç ayrı tutmuyoruz. Umuyorum bu dostluk dalga dalga yayılarak her iki ülke sathında da yansıtılacak. Böylece dostluktaki bir aşamayı daha geçmiş ve aramızdaki ilişkileri çok daha iyi yerlere getirmiş olacağız" diye konuştu. 

Afganistan Büyükelçisi Amanullah Jayhoon ise Sivas'ta bulunmaktan mutlu olduğunu, Afganistan'ın Türkiye ile ilişkilerinin asırlar öncesine dayandığını belirtti. 1 Mart 1920'de Türk-Afgan dostluk antlaşması imzalandığını, bu tarihin iki ülke açısından önemli olduğunu belirten Jayhoon, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün söylediği gibi 'Türk ve Afgan halkı iki millet, iki beden ama tek ruhtur.' Bu etkinliği düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Türkiye bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Türkiye'ye inanıyoruz, güveniyoruz. İnşallah kardeşliğimiz daha da gelişecek" ifadesini kullandı.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın da iki ülke arasındaki kardeşliğin daha da pekişmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'de okuyan Afgan öğrencilerin tanıtım elçisi olacağını belirten Aydın, "Türk halkı olarak her zaman Afgan kardeşlerimizin yanında olduk. Umarım bu kardeşlik daha ileri aşamalara kavuşacaktır" dedi.

CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık ise Türk Afgan ilişkilerinin çok daha eskiye dayandığını söyledi. Afganistan ile dost ülke olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Kocacık, "Üniversitemizde de çok sayıda Afgan öğrencimiz var. Dileğimiz bu sayıların artması. Karşılıklı ve sevgi saygı çerçevesinde Afganistan ile ilişkilerimiz çok güzel süregelmiş. Bundan sonra da artacağına eminim. İki kardeş, dost ülke yarınlara el ele yürümeye devam edecektir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türk ve Afgan öğrenciler tarafından iki ülkeye ait "Bayrak" adlı şiir okundu. Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından verilen mini konserin ardından iki ülke öğrencileri tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu.

Programın sonunda Rektör Kocacık ve CÜ'de okuyan Afgan öğrenciler tarafından Afganistan Büyükelçisi Amanullah Jayhoon'a tablo hediye edildi.