Ulaş'ta anız yangını uyarısı

Ulaş'ta anız yangını uyarısı
Ulaş'ta anız yangını uyarısı
SİVAS (AA) - Ulaş ilçesindeki vatandaşlar, anız yakmamaları konusunda uyarıldı. Ulaş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sevil Sırakaya, AA muhabirine...

SİVAS (AA) - Ulaş ilçesindeki vatandaşlar, anız yakmamaları konusunda uyarıldı. 

Ulaş  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sevil Sırakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftçileri anız yakmamaları konusunda bilgilendirdiklerini söyledi. Anız yakılmasının sonucu olarak karşılaşılan zararların telafisinin mümkün olmadığını belirten Sırakaya, "Anızın yakılmasıyla topraktaki organik madde yok edilmektedir" dedi. 

Anız yakılmasıyla toprakların verimsizleştiğini aktaran Sırakaya, şunları kaydetti:

"Anız yakmanın diğer bir zararı toprak yüzeyinde bulunan küçük canlıları öldürmesidir. Oysa toprakta bulunup gözle görülmeyen bu canlıların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanır, ayrışır ve humus dediğimiz şekle dönüşür. Yapılan araştırmalarda, anız yakma ile küçük canlıların mikro organizmaların yüzde 70'inin zarar gördüğü bunun da verimi düşürdüğü tespit edilmiştir. En önemli zararların birisi de toprağı su ve rüzgar erozyonuna hassas bir duruma getirmesidir. Çünkü anız yağışların şiddetle toprağa düşmesini engeller, yüzey akış hızını azaltır, toprağa sızmasını sağlar. Böylece erozyonu önler. Anızların yakılmasıyla hayvan yemi olarak kullanılmasından başka, birçok yararı olan sap saman yok edilmektedir."

Anız yakımının doğanın dengesinin bozduğunu ifade eden Sırakaya, yangınlar sırasında arazide yaşayan kuş , tavşan, tilki, çakal ve yılan gibi hayvanların öldüğünü ya da yuvalarını terk etmek durumunda kaldığını sözlerine ekledi. 


  ETİKETLER:

  Rüzgar

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  kuş