Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
SİVAS (AA) - Sivas Barosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Serap Hergüner, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin, "Toplumun en...

SİVAS (AA) - Sivas Barosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Serap Hergüner, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin, "Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşama hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz" dedi.

Hergüner, baro toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, kadını birey olarak görmeyen anlayışla yetişen çocukların, yaşam boyu şiddet uygulamaya meyilli olduğunu ileri sürdü.

Bu kısır döngüyü durdurmak için şiddetle mücadelede kararlı bir devlet politikasına ihtiyaç olduğunu belirten Hergüner, "Kadın önce insandır. Kadınların dolmuşa bindiğinde şoförün kapıyı kapatıp gaza basarak ıssız bir yere götüreceği korkusuna kapılmadan, bu korku yüzünden tek kalmamak için son inenle inmek zorunda kalmadan, arkasından gelen kişinin adımlarına kulak kesilmeden, evde, sokakta, iş yerinde güvenle yaşayabilmesini istiyoruz" diye konuştu. 

Hergüner, devletin bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek, eğitim çalışmaları ve yasal düzenlemeleri yapması gerektiğini savunarak, şunları kaydetti:

"Devlet kadına yönelik her türlü şiddeti açık bir şekilde kınamalı, aile içi şiddeti ve genel olarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için kampanyalar, ana-baba eğitim programı başlatılmalı. Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşama hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz. Kamu hizmeti veren toplu taşıma ve taksi duraklarında çalıştırılacak personel alımlarında güvenlik soruşturması getirilerek, fiziksel şiddet ve cinsel istismardan dolayı haklarında adli soruşturma ve kovuşturma yapılan şahıslar bu tür hizmetlerde çalışmaktan men edilmeli, bir standart getirilmelidir. Özgecan Aslan'ı yakıp genç yaşta hayatına son veren faillerin Türk Ceza Kanunu'nun öngördüğü en ağır yaptırımla cezaladırılmasını istiyoruz. İnsan haklarının en temeli olan yaşama hakkının kadınların elinden alınmasını istemiyoruz. Tecavüzden, şiddetten ölen bir kadın daha istemiyoruz. Mücadelemiz kadın cinayetleri ve şiddet son bulana kadar devam edecektir."