Yavru kangalların serinlemesi için dondurma da veriliyor

Yavru kangalların serinlemesi için dondurma da veriliyor
Yavru kangalların serinlemesi için dondurma da veriliyor
- Soğuğa karşı dayanıklılığıyla bilinen ancak sıcak havayı sevmeyen Sivas'ın dünyaca ünlü kangal köpeklerinin kalbinin kavurucu sıcaklarda korunması için özel yöntemler uygulanıyor - Sivas Valiliği İl Özel İdaresine ait merkezde kalp krizi geçirmemeleri için yetişkin kangallar sık sık yıkanıyor yavrulara da zaman zaman dondurma yediriliyor - Merkez sorumlusu Yıldız: - "Sıcak hava nedeniyle solunumu hızlanan kangal, vücut ısısını atamaz. Önlem alınmadığında kalbine vurur ve kalp krizi geçirir. Bu nedenle kangal köpeklerini sıcak havalarda her iki saatte bir serinletmek gerekir"

SİVAS (AA) - HALİFE YALÇINKAYA / CÜNEYT ÇELİK - Sivas Valiliği İl Özel İdaresine ait Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezindeki kangal köpekleri, kavurucu sıcaklarda kalp krizi geçirmemeleri için gün boyu aralıklara yıkanarak serinletiliyor. Yavru kangallara ise zaman zaman dondurma veriliyor.

Yurt genelinde etkisini gösteren sıcak hava , yaklaşık bin 600 metre yükseklikteki Meraküm'de kurulan Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezinde yetiştirilen kangal köpeklerini de olumsuz etkiliyor.

Sivas'ta kış şartlarının en sert yaşandığı ve kar kalınlığının yer yer 50 santimetreyi bulduğu Meraküm tepesindeki üretim tesislerinde yetiştirilen ve soğuğa dayanıklılığıyla bilinen kangal köpeklerinin kalbinin yaz sıcaklarında korunması gerekiyor.

Kavurucu sıcaklarda yetişkin kangallar kalp krizi geçirmemeleri için gün boyu aralıklara yıkanıyor, soğuk sudan olumsuz etkilenen yavru kangallar ise zaman zaman dondurmayla serinletiliyor.

Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi sorumlusu Hüseyin Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde etkisini gösteren aşırı sıcakların kangal köpeklerini de olumsuz etkilediğini söyledi.

Kangalların sıcak havada veriminin yüzde 80'ini kaybettiğini belirten Yıldız, sıcak iklim hayvanı olmayan bu köpeklerin yaşamsal konforunun sağlanması için aralıklarla yıkandığını anlattı.

-"Suya ihtiyacı kışa göre yüzde 90 artar"

Yıldız, ter bezleri dillerinde olan kangal köpeklerinin bazen sırt üstü yatarak serinleme ihtiyaçlarını belli ettiğini kaydederek şu bilgileri aktardı:

"Bu durumda siz harekete geçersiniz. Su ihtiyacının yetmediğini, dışarıdan takviye yapmanız gerektiğini mimikleriyle size anlatırlar. Köpeği ıslatır ve sularsınız. Kesinlikle suyu önünden eksik etmezsiniz. Yaz aylarında kangal köpeklerinin suya ihtiyacı kışa göre yüzde 90 artar. Sıcak hava nedeniyle solunumu hızlanan kangal, vücut ısısını atamaz. Önlem alınmadığında kalbine vurur ve kalp krizi geçirir. Bu nedenle kangal köpeklerini sıcak havalarda her iki saatte bir serinletmek gerekir. Kangallar, sıcaklığın düştüğü saat 18.00'den sonra dışarı çıkarılmalı."

Sıcak hava nedeniyle önceki yıllarda merkezdeki 2 kangal köpeğinin kalp krizi geçirerek telef olduğunu belirten Yıldız, özellikle yaşlı kangalların sıcaktan korunması gerektiğini vurguladı.

Dışarıya çok sık çıkarmadıkları yavru kangalları ise zarar görmemeleri için yıkamadıklarını ifade eden Yıldız, yavrulara ara sıra dondurma verdiklerini dile getirdi.

Yıldız, yazın köpeklerin gözlerindeki "sineklenme"nin temizlenmemesi halinde körlüğe yol açabileceğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Hava

  ,

  Kalp

  ,

  kış

  ,

  eğitim

  ,

  zaman

  ,

  kar

  ,

  sıcak

  ,

  kalp krizi