Yaz aylarında keneye dikkat

Yaz aylarında keneye dikkat
Yaz aylarında keneye dikkat
- Medicana Sivas Hastanesi Acil Hekimi Dr. Ergün, vatandaşları yaz aylarında sıklıkla görülen keneye karşı uyardı

SİVAS (AA) - Medicana Sivas Hastanesi'nde görevli Acil Hekimi Pratisyen Dr. Kürşat Ergün, vatandaşları yaz aylarında sıklıkla görülen keneye karşı uyardı.

Dr. Ergün, yaptığı açıklamada, son 12 yılda 463 kişinin ölümüne neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı bulaştıran kenelerin bu aylarda çıkmaya başladığını, 19 ayrı ilde görülen bu hastalığın geçmiş yıllara oranla düştüğünü belirtti.

Türkiye'de ilk vakanın 2002 yılında ortaya çıktığını ve aynı yıl içerisinde 249 vakadan 13 kişinin öldüğünü dile getiren Ergün, "Ülkemizde ilk kez 2002 yılında görülen ve 2003 yılında tanımlanan hastalık, her yıl Mart, Kasım ayları arasında görülmekte ve Haziran, Temmuz aylarında pik yapmaktadır. İlk kez Tokat yöresinde görülen hastalık, ağırlıklı olarak İç Anadolu Bölgesinin kuzeyi, Karadeniz Bölgesinin güneyi ve Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeyinde görüldü." ifadesini kullandı.

Ergün, hastalığın Tokat, Çorum, Yozgat, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Sivas, Amasya, Çankırı, Bolu, Kastamonu, Artvin, Giresun, Ardahan, Tunceli, Bingöl, Karabük ve Samsun'da görüldüğünü hatırlatarak, son yıllarda hastalığın görüldüğü alanın genişlediğini ve ülkenin her bölgesinde vaka bildirimi yapıldığını kaydetti.

Kene ısırması durumunda vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini ifade eden Ergün, şöyle devam etti:

"Hastalık bulaşma riski kenenin vücutta kaldığı süre ile doğru orantılı olduğundan kene en kısa zamanda çıkarılmalıdır. Vücuda yapışmış keneler el hijyeni sağlanıp eldiven giyildikten sonra ezilmeden, ağızdan veya başından tutularak bir cımbız veya pens yardımıyla, vida çıkarır gibi sağa sola çevrilerek çıkarılmalı. Isırılan yer yüzde 70'lik alkol veya iyot içerikli antiseptik solüsyonla dezenfekte edilmelidir. Ardından eller sabun ve su ile tekrar yıkanmalıdır. Eğer kene, çıkarılmaya çalışılırken yanlış çıkarılırsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Bu durumda strese giren kene, mikrobu vücudunuza verebilir. Kene çıkarıldıktan eller sabun ve bol suyla yıkanmalıdır."