Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nde çalışmalar hız kazandı

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nde çalışmalar hız kazandı
Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nde çalışmalar hız kazandı
SİVAS (AA) - Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nde inşaat çalışmalarının devam ettiği ve gelecek sezon itibariyle çalışmaların yüzde 95'inin...

SİVAS (AA) - Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nde inşaat çalışmalarının devam ettiği ve gelecek sezon itibariyle çalışmaların yüzde 95'inin bitirilmesinin planlandığı belirtildi.

İl Özel İdaresi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nde inşaat sezonunun başlamasıyla hummalı bir çalışma başlatıldı.

Vali Alim Barut, ilçe kaymakamları ve il protokolü Yıldız Dağı'ndaki çalışmaları inceledi ve yapımı süren inşaatlar hakkında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan'dan bilgi aldı.

Otel bina taban alanının 990 metrekare olduğunu, 37 odalı 98 yatak kapasiteli otelin bodrumla birlikte toplam 7 kattan oluşacağını kaydeden Ayhan, "Son 4 katı çatı içerisinde olan Hollanda tipini örnek aldık. Otel 3 yıldızlı dağ turizm oteli konseptinde yapımına devam ediliyor ve 2015 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete açılacak. Ayrıca yapımı devam eden günübirlik tesislerin içerisinde kafeler, dinlenme alanları, teraslar, büfeler ve satış alanlarının da mevcut olacak" ifadesini kullandı.

Vali Barut da kayak merkezine gösterilen yoğun ilgiye devlet olarak karşılık vermek gerektiğini belirtti. Günübirlik tesis açısından hizmetlerin daha genişletilmesi gerektiğini fark ettiklerini bu nedenle günübirlik tesislerin ihalesini yaptıklarını hatırlatan Barut, şunları kaydetti:

"İnşaatlar başladı. Otel inşaatı da devam ediyor. Bu inşaat sezonunda biteceğini umuyoruz. Karayolları Bölge Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaremiz ortaklaşa ekiplerini kurdular. Önümüzdeki günlerde çalışmalar başlayacaklar ve sezon açılmadan ulaşımla ilgili bir rahatlama sağlanacak. Gelecek sezon itibariyle çalışmaların yüzde 95 oranında bitecek. Geriye yüzde 5 kalıyor. Biz isteriz ki özel sektör de gelsin. Ama gelmezse de biz beklemeyeceğiz. Gerekirse imkanlarımızı seferber edeceğiz. Burası alt ve üst yapı açısından sezona hazır olacak."

Barut, sağlık merkezinin ve karakol inşaatının tamamlandığını ayrıca idari binanın ihalesinin yapılarak temelinin atıldığını, gelecek sezondan itibaren hizmet vermeye başlayacağını da belitti.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ertan Buyruk da üniversitenin merkeze yapmayı planladığı Yüksek İrtifa ve Spor Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi için bir an önce adım atmaları gerektiğini aktararak, " Bugün gelinen nokta itıbarıyla sayın genel sekreterimize ve çalışan tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Sivas'ımız hak ettiği noktaya inşallah gelecek. Bu merkezin tamamlanmasıyla Sivas'ın turizminin gelişmesi adına çok güzel adımlar atılmış olacak" değerlendirmesinde bulundu.