Yoksulun yüzü "sıfır eşya" ile gülecek

Yoksulun yüzü "sıfır eşya" ile gülecek
Yoksulun yüzü "sıfır eşya" ile gülecek
- Sivas Belediyesi bünyesinde ihtiyaç sahiplerine gıda ve giysi yardımının yanı sıra ikinci el eşya da veren Hayat Ağacı Derneği, 2016 yılında yoksul vatandaşlara sıfır mobilya ve beyaz eşya yardımında da bulunacak - Belediye Başkan Yardımcısı Özaydın: - "İkinci el mobilya ve beyaz eşyayı yoksul ailelere verdiğimizde birkaç ay sonra bozulabiliyor, bir arızası çıkabiliyor ya da kırılabiliyor. Bu, bizi rahatsız ediyor"

SİVAS (AA) - MERVE TOPUZ - Sivas Belediyesi bünyesinde ihtiyaç sahiplerinin gıda ve giysi ihtiyaçlarının karşılanması için faaliyet gösteren Hayat Ağacı Derneği, artık yoksulların yüzünü kullanılmamış mobilya ve beyaz eşya yardımıyla güldürecek.

İhtiyaç sahipleri, Hayat Ağacı Derneği bünyesinde hayırseverlerin bağışlarıyla oluşturulan gıda marketi ve mağazadan, gıda, temizlik malzemesi, giysi ile ev eşyası gibi ihtiyaçlarını ücretsiz karşılıyor.

Bir markette bulunan hemen her şeyin yer aldığı gıda bankasından, ücret ödemeden belirli limit karşılığında alışveriş yapabilen ihtiyaç sahipleri, limit dışında her ay 2,5 kilogram kırmızı et alıyor.

Bu yardımların yanı sıra hayırseverlerin ikinci el eşyalarını da ihtiyaç sahiplerine ulaştıran dernek, yeni yılda başlatacağı sıfır mobilya ve beyaz eşya uygulamasıyla da yoksulların yüzünü bir kez daha güldürecek.

Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneğin 2005 yılında kurulduğunu ve amacının veren el ile alan eli buluşturmak olduğunu söyledi.

"Sadaka taşı" sistemini yürütmeye çalıştıklarını dile getiren Özaydın, derneğe müracaat eden ailelerin sıkı bir incelemeden geçirildiğini ve ona göre bir limit belirlendiğini ifade etti.

Sistem gereği ailelerin verilen gıda çekiyle belli bir limit dahilinde eksiklerini giderdiklerini anlatan Özaydın, "Halkımız burada markete geliyor ve gıda, temizlik, giyim, züccaciye eşyası gibi ihtiyaçlarını alıyor. Yani vatandaş burada evinin tüm eksiğini parasız karşılayıp evine dönüyor" dedi.

Özaydın, piyasa değerine göre bir aileye aylık 150-200 lira arasında gıda yardımı verdiklerini belirterek, şöyle dedi:

"Bu vesileyle har ay bin 100 aileye yardım ediyoruz. Bu sayı bazı aylar artabiliyor. Yılda yaklaşık 20 bin ihtiyaç sahibi ailemizi gıda bankasından faydalandırıyoruz. Aylık 3 ton et veriyoruz. Bunun dışında giysiler ve züccaciye limit dışı. Aileler 6 ayda bir gelip, züccaciye ürünü, ayakkabı ve kıyafet alıyor. 2015 yılından itibaren halkımıza sıfır kıyafet, ayakkabı ve züccaciye ürünü vermeye başladık."

- Yeni yılda yeni eşyalar

Yeni yılla ihtiyaç sahiplerinin yüzünü sıfır mobilya ve beyaz eşya ile güldürmeyi planladıklarını dile getiren Özaydın, şu değerlendirmede bulundu:

"Yeni yılla halkımıza açıklama yapacağız. Artık 2. el mobilya ile beyaz eşya kabul etmeyeceğimizi ve hayırseverlerden bunları sıfır olarak kabul edeceğimizi açıklayacağız. Hayırseverlerden ve iş adamlarından sıfır çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, masa, sandalye, halı gibi eşyalar alın talebinde bulunacağız. Ya vatandaşlarımız buraya getirecek biz dağıtacağız ya da hayırseverlerimizin buraya yaptıkları bağışlarla biz gidip firmalarla anlaşarak uygun fiyata alıp ihtiyaç sahiplerine vereceğiz. İkinci el mobilya ve beyaz eşyayı yoksul ailelere verdiğimizde bir kaç ay sonra bozulabiliyor, bir arızası çıkabiliyor ya da kırılabiliyor. Bu bizi rahatsız ediyor. Yaptığımız yardımın bir şeye yaraması lazım. İnşallah, 2016 yılında, halkımızın yardımıyla giyside olduğu gibi sıfır mobilya ve beyaz eşya dönemini başlatacağız."

Özaydın, kentte yaklaşık 3 bin mülteciye de yardım ettiklerini ve onların yaralarını sarmaya çalıştıklarını aktardı.

Sivas'ta, Afganistan, Suriye, İran, Pakistan ve Irak'tan çok sayıda mülteci olduğunu dile getiren Özaydın, "Ekibimiz 350'ye yakın Suriyeli ve 700'e yakın Afgan göçmenimize gıda, ekmek ve giysi veriyor. Göçmenler bize müracaat ettiğinde onlarla da ilgileniyor ve ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Ayrıca bu yıl yaklaşık 5 bin aileye yakacak odun, kış aylarında da günlük 6 bin aileye de ekmek dağıtacağız" diye konuştu.