Yurtta kış

Yurtta kış
Yurtta kış
- Sivas'ta yolu kapanan köyde doğum sancısı tutan kadın, ekiplerin çalışması sonucu hastaneye kaldırıldı - Elazığ'da kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan 362 köy yolunun açılması için çalışmalar devam ediyor

SİVAS/ELAZIĞ (AA) - Sivas'ın Hafik ilçesinde kar ve tipi nedeniyle yolu ulaşıma kapanan köyde doğum sancısı tutan kadın , ekiplerin çalışması sonucu hastaneye ulaştırıldı.

İlçe merkezine 25 kilometre mesafedeki Acıpınar köyünde yaşayan 36 haftalık hamile Hatice Datlı'nın (23) sancısı başlayınca, 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi'nden yardım istendi.

Köyün yolunun 2 kilometrelik kısmının ulaşıma kapalı olması nedeniyle yardım istenen Hafik Özel İdare Müdürlüğü ekipleri, bir ciple köye ulaşmaya çalıştı. Cip, köye yaklaşık 1 kilometre kala kayarak kara saplandı. Köye giden ambulans da aynı bölgede yolda kaldı.

Traktör yardımıyla bulunduğu yerden kurtarılan ciple evinden alınarak ambulansın bulunduğu yere getirilen Datlı, ambulansın da kaldığı yerden çıkarılmasının ardından Sivas Devlet Hastanesi Doğum Ünitesine kaldırıldı.

 

- Cenaze dönüşü mahsur kaldılar

Sivas'ın Ulaş ilçesine bağlı Çavdar köyünde cenazeden dönerken kar yağışı ve tipi nedeniyle mahsur kalan 50 kişiyi, ekipler kurtardı.

Cenazenin defnedilmesinden sonra yola çıkan ve Çavdar ile Korubaşı köyleri arasındaki yolda mahsur kalan 50 kişi, Ulaş Özel İdaresi ve jandarma ekiplerinin yoğun çabaları sonucunda kurtarıldı. 

Kaymakam Yusuf Cankatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahsur kalanların Kaymakamlığı arayarak yardım istediklerini söyledi.

Özel İdare ve jandarma ekipleriyle yola çıktıklarını dile getiren Cankatar, "Gece bölgeye ulaştık. Büyük uğraşlar sonucunda, mahsur kalan yaklaşık 50 kişiyle saat 04.00'te ilçeye geldik. Kaymakamlık olarak hazırladığımız misafirhanede vatandaşlarımızı ağırladık. Daha sonra da  İstanbul 'a yolcu ettik" diye konuştu.

 

- Elazığ'da karla mücadele çalışmaları 

Elazığ'da kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan 362 köy yolunun açılması için çalışmalar devam ediyor.

Sivrice ilçesi Çanakçı-Alaaddin grup köy yolu Hazarbaba Dağı mevkisinde yürütülen karla mücadele çalışmalarını inceleyen Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışını kuraklığın giderilmesi açısından beklediklerini söyledi.

Karın rahmet olduğu gibi bazen de zahmete dönüşebildiğini belirten Bilginoğlu, kar yağışının oluşturduğu sıkıntıları asgari düzeye indirebilmek için çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.

Yol Açma ve Karla Mücadele Koordinasyon Birimi bünyesinde çalışmaları devam ettirdiklerini dile getiren Bilginoğlu, "Tabii ki bu çalışmalarımız artarak devam edecek ancak esas sıkıntımız kar yağışıyla oluşan tipi ve fırtına. Tipi ve fırtına, açtığımız bu yollarda zaman zaman kapanmalara neden oluyor" diye konuştu. 

Bilginoğlu, yol açma çalışmalarında önceliklerinin acil durumlar, hasta bulunan yerleşim yerleri ve taşımalı eğitim verilen köylerin yolları olduğunu sözlerine ekledi.