Zara'da 3 bin adet tavuk dağıtıldı

Zara'da 3 bin adet tavuk dağıtıldı
Zara'da 3 bin adet tavuk dağıtıldı
SİVAS (AA) - Sivas'ın Zara ilçesinde tavuk yetiştiriciliğini teşvik amacıyla 3 bin tavuk dağıtıldı.Zara Ziraat Odası tarafından yumurta üretimi ve...

SİVAS (AA) - Sivas'ın Zara ilçesinde tavuk yetiştiriciliğini teşvik amacıyla 3 bin tavuk dağıtıldı.

Zara Ziraat Odası tarafından yumurta üretimi ve tavuk yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak amacıyla çalışma başlatan çalışma kapsamında, üreticiyi desteklemek amacıyla "Lohman" cinsi 3 bin yumurta tavuğu dağıtıldı. Oda Balkanı Zeki Şimşek, yaptığı açıklamada, köy tavuğu ve yumurtası üretimini yeniden hareketlendirmek amacıyla böyle bir organizasyon yaptıklarını belirtti. 

Geçmişte  Türkiye 'de yaşanan kuş gribi nedeniyle köylerde tavuk yetiştiriciliğinin bittiğini anlatan Şimşek, " İlçe merkezimizde ve kırsal bölgelerimizde köy tavuğu ve köy yumurtası unutuldu. Köy tavuğunun bitmesiyle bölgemizde de risk teşkil eden kene sayısında artışlar yaşandı. Köy tavuğu ve köy yumurtası üretimini yeniden sağlamak ve bölgemizdeki artış gösteren kenelerle mücadele için uygun fiyattan üreticiye et ve yumurta tavuğu temin ediyoruz" dedi.

Şimşek, üreticilerden gelen talepler doğrultusunda et civcivi, atak, ligorin, lohman, pleymouh cinsi tavuklarla hindi civcivi getirerek kümes hayvancılığını yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  kene

  ,

  Köy

  ,

  Ziraat

  ,

  ilçe

  ,

  kuş