100 bin dolara dost oldular

Galatasaray'da önceki gün oldukça hareketli saatler yaşandı. Sarı-Kırmızılı ekip, teknik direktör Fatih Terim'in isteği doğrultusunda iki yıldız oyuncusu, Revivo ve Xavier ile yollarını ayırma kararı aldı.
Haber: CÜNEYT KARAKAYA / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray'da önceki gün oldukça hareketli saatler yaşandı. Sarı-Kırmızılı ekip, teknik direktör Fatih Terim'in isteği doğrultusunda iki yıldız oyuncusu, Revivo ve Xavier ile yollarını ayırma kararı aldı. Atatürk Olimpiyat Stadı'nda, Portekizli futbolcu ile basın mensuplarının karşısına geçen Ali Dürüst, Xaviver ve Revivo ile yollarını ayırdıklarını söyledi. Portekizli oyuncunun sözleşmesinin Aralık ayında sona ereceğini ve sözleşme gereği opsiyonunda bonservisinin yüksek bir meblağ tuttuğunu ifade eden Dürüst, her iki tarafın da rızasıyla yollarının ayrıldığını kaydetti.
Xavier'e elçilik görevi
Geçen sezonun devre arasında kadrolarına dahil ettikleri Xavier'in, taraftarlarıyla yeniden barışmalarını sağladığını ve Portekizli oyuncunun futbol yeteneğinin yanı sıra kişiliği ile de takıma ayrı bir ruh kattığını anlatan Dürüst, "Kulüp bulması açısından daha rahat hareket etmesi için sözleşmemizi feshettik. Kendisi Prates'in transferinde de bize çok yardımcı olmuştu. Bundan sonra da Avrupa'da takımımızın bir elçisi olacaktır" dedi.
Portekizli futbolcu, Sarı-Kırmızılı takımdan mutlu ayrıldığını söyledi. Galatasaray taraftarlarına kendisine gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür eden Xavier şöyle konuştu: "Takımıma katkıda bulunmak ve mutlu olmak istedim. Ama olmadı. Bazı ekonomik gerçekler var ve ne yazık ki şimdi ayrılmak zorundayım. Para benim için hiçbir zaman ön plana çıkmadı. Ancak sözleşmem Aralık ayında sona eriyor ve Avrupa'da futbol yarışında tam ortada bir dönem. Galatasaray için en iyi olan yollarımızı şimdi
ayırmaktı. Ben de üzerime düşen fedakârlığı yaparak şimdi ayrıldım."
'Kalması için ısrar ettik'
Haim Revivo'nun kulüple 2 yıllık sözleşmesi olduğunu hatırlatan Dürüst, "Kendisi feshedilmesi talebinde bulundu. Geçen sezonun ortasında fedakarlık yaparak parasının yarısı maç başına olmak üzere Revivo ile anlaşmıştık. Biz kalması yönünde ısrarcı olduk. Kapımız ona her zaman açık" dedi.İsrailli futbolcu ise, bu kararı vermenin kendisi için çok zor olduğunu söyledi. Bundan sonraki yaşamına ülkesinde devam edeceğini ve bu kararı ailesi ile aldığını anlatan Revivo, "Avrupa kariyerimi Galatasaray gibi büyük bir camiada bitirdiğim için çok mutluyum. Kafam ve gönlüm israil'de iken burada kalıp, istediğim performansı sergileyemeden hak etmeyeceğim bir parayı almaya gönlüm razı olmadı. Zaten parayı hiç ön planda tutmadım. Sözleşmemi feshederken de fedakarlık yaptım" dedi.
Öte yandan Galatasaray'ın muhtemel rakibi CSKA Sofya için Terim seferberlik ilan etti. 2001 yılında Milan'ın başındayken UEFA Kupası'nda 1-0 ve 2-0'lık skorlarla elediği Bulgar ekibinin, Pyunik'i eleyeceğini düşünen Terim'in Sofya'nın maç kasetlerini de istediği kaydedildi. Sarı-Kırmızılıların Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Sinan Erdem'in anısına oynadığı maçta Bakırköyspor'u 5-1 yenerken Hakan Şükür'ün iyi oyununu bir golle süslemesi teknik heyette sevinç yarattı.