100 yıllık tarih birden sokağa atıldı

100 yıllık tarih birden sokağa atıldı
100 yıllık tarih birden sokağa atıldı

12 Eylül de Kenan Evren vermiş Anadolu Hisarı İdman Yurdu Kulübü nün binasının bulunduğu yer Marmara Üniversitesi ne ait ve resmi olarak tarihi mesire görünüyor. Beykoz Kulüpler Birliği Başkanı Asım Özdemir buranın üniversiteye 12 Eylül den sonra Kenan Evren tarafından verildiğini söyledi. Fotoğraf: GÜRCAN ÖZTÜRK

Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

  İSTANBUL - 2013’te, 100. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan, uzun yıllar profesyonel liglerde mücadele eden köklü kulüplerden Anadolu Hisarı İdman Yurdu sokakta kaldı… Yeşil-Sarılılar’ın kulüp binası, dün sabah saat 04.00 sıralarında kulüp yetkililerinin haberi olmaksızın yıkıldı. Kulübün binası için aslında yıkım kararı geçtiğimiz aylarda çıkmıştı. Marmara Üniversitesi’ne ait olan ve resmi olarak mesire görünen arazide bulunan binanın yıkım kararı daha sonra durduruldu ve Beykoz ekibi konuyu çözüme kavuşturmak için çalışmalara başladı. Hatta Kulüp Başkanı Adnan Güner Ankara ’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Spor Bakanı Suat Kılıç’la randevu aldı. Ancak Başkan Güner, Ankara yolundayken, günün ilk ışıkları bile doğmadan bina yıkıldı. 

‘Binayı görünce ağladım’
Yıkım yerine ilk intikal eden isimlerden biri olan Beykoz Amatör Spor Kulüpleri Birliği Başkanı Asım Özdömer, “Sabah 06.30’da vardığımda yıkım bitmişti. Masalar ve dolaplar çıkarılmış, evraklar gelişigüzel poşetlere doldurulmuştu. İlçe emniyetimiz bile şaşkın, onların dahi haberi yok. Binanın o halini görünce, sokakta kalan yüzlerce sporcu aklıma gelince ağladım. Terör yuvaları bile böyle yıkılmıyor” dedi.
Özdemir, kulüp yerinin 12 Eylül’den sonra Kenan Evren tarafından Marmara Üniversitesi’ne verildiğini, Anadolu Hisarı Kulübü’nün 19 yıllık kiracı durumda olduğunu söyledi.