'10'suz da oluyor mu ne...

'10'suz da oluyor mu ne...
'10'suz da oluyor mu ne...
Fenerbahçe Alex'siz kazanmaya devam ediyor. Kanarya, M'Gladbach'tan sonra Beşiktaş'ı da farklı geçti. Sarı-Lacivertli takımın gollerini Sow ve Gökhan Gönül (2) attı.
Haber: BURAK KURU / Arşivi

Kadın taraftarların arasında maça gelmek çok zevkli. 90 dakika başlayıncaya kadar maçtan uzak bir gündem içerisinde yer alıyorlar. Dün Şükrü Saracoğlu’na ilerlerken etrafa ‘kulak kesildim’. İki örnek: “İnşallah saçmasapan şarkılar çalmazlar statta” ve “Yüzümü bir daha sana boyatmam geçen maçta çok kötü yaptın.”
Bu söylemleri duyan kimi futbol seyircisi ‘Ümit Özat tepkisi’ verebilir belki ama stada girildiği anda tek konu futbol oluyor. Tavırsa tavır, tezahüratsa tezahürat, küfürse küfür, totemse totem!
Dünkü maçın ilk dakikası dolmadan tribünün bir kısmı “I love you Alex” tezahüratıyla mesaj verirken diğer kısmın cevabı gecikmedi: “İşte taraftar, işte şampiyon.” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın mesajına bile cevap var: “Tarafı Fener olmayan bertaraf olur.” Devre arasında çalınan şarkılara bir konserdeymişçesine tepkiler verip eşlik etmeleri ise gerçekten şahaneydi. Hele son 15’teki ‘Samanyolu’ performansının DVD’si çıksa alınır! 

‘Gönül’lerin golcüsü

Stattaki ‘yetişkin’ erkekler olan biz gazeteciler, ‘şeref tribünü’ ve sahadaki futbolcuların asli görevi olan müsabakaya geçebiliriz artık.
Borussia Mönchengladbach maçının da biraz etkisiyle özgüvenli ve buna bağlı olarak istekli başladı Fenerbahçe. İlk teşebbüsü Cristian 8. dakikada ‘ta uzak yollardan’ bir şutla yaptı ama etkisizdi. Gol ise 13. dakikada organizasyon ve bitiricilik açısından kusursuz şekilde icra edildi: Kuyt’ın pasına hareketlenen Gökhan Gönül sağ kanattan ortaladı, Caner Erkin kafayla indirdi Sow geçen sene oynanan 2-2’lik Galatasaray maçını hatırlattı, harika bir rövaşata.
1-0’dan sonra Gökhan Gönül’ün Sow’dan azar işitmesine sebep olacak kadar aksaması nedeniyle Beşiktaş atakları izledik. Eski Kanarya Uğur Boral’ın bu çabaları ise ya olgunlaşamadı ya da son vuruşlar etkisizdi. 19’da Veli Kavlak (dikkat spoiler: bu oyuncu 58. dakikada çift sarıdan kırmızı görüp takımını 10 kişi bırakacak) 18 dışından kaleyi yokladı ama Volkan iyi yer tuttu. Gökhan Gönül savumada aksasa da hücumda kusursuzdu. 40’ta derslik bir gol attı Fenerbahçe: Raul Meireles uzun topta Gökhan Gönül’ü gördü, o Kuyt ile verkaça girdi bitiriciliği harikaydı. Veli Kavlak’ın oyundan atıldığı pozisyon sonrası kazanılan faulu Cristian paslaşarak kulladı. Caner’in vuruşunda doğan karambolde topa son dokunan yine Gökhan Gönül oldu: 59 ve 3-0.
Dün bireysel yeteneklerini ‘fazlasıyla’ kullanan Fenerbahçe’de 79’da da Krasiç sahne aldı ama ‘Stoch’vari şutu yan direğe takıldı. Saha dışındaki mesaisini ‘Alex hakkında konuşmamız lazım’ şeklinde geçiren dün gece de ‘üç puanı üç golle alan’ Fenerbahçe saha içindeki sorunlarını ise atlatma aşamasına geçmiş görünüyor. Bugün 14.00’te Alex ‘yeni tercümanıyla’ ne anlatacak bilemiyorum ama eğer yükselen performans böyle devam ederse galiba o konu da kapanacak...