@gokhan_karatas

11 yıllık fark: Nouma kalsın, Melo gitsin!

11 yıllık fark: Nouma kalsın, Melo gitsin!
11 yıllık fark: Nouma kalsın, Melo gitsin!
Pascal Nouma için Beşiktaş'ta 'kalsın' oyu kullandığı basına yansıyan Yıldırım Demirören, 11 yıl sonra, Felipe Melo için Galatasaray'a 'ceza' göndermesi yaptı.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Ezeli rakipler Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan olaylı derbinin yankıları sürüyor. Sarı-kırmızılı oyuncu Felipe Melo'nun, Fenerbahçeli Emre Belözoğlu'na yaptığı hareket, Cimbom'un elde ettiği 1-0'lık galibiyetin önüne geçti. Kırmızı kart sonrası rakibine dil çıkaran ve eliyle 'dışarı çık' şeklinde işaret yapan Sambacı, sarı-lacivertlileri çileden çıkardı. Tartışmalara Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören de katıldı.

Bülent Yıldırım'dan Melo itirafı


"NOUMA KARARINI ÖRNEK ALSINLAR"

Derbi sonrası özel bir televizyonda yayınlanan spor programına katılan Demirören, Beşiktaş 'ın eski futbolcusu Pascal Nouma'nın aldığı cezayı örnek gösterip, Galatasaray yönetimine çağrıda bulundu. "Melo'nun hareketine çok üzüldüm. Galatasaray, Beşiktaş'ın Nouma kararını örnek almalı. Beşiktaş'ın yaptığını, Galatasaray da yapmalı. Başkan Ünal Aysal, karakteri ve olgunluğuyla bunları düşünebilecek bir insan. Bu değerlendirmeleri yaparken taraftarları da düşünecek. Hem Galatasaray'a hem de yönetime yakışacak kararları alacaklardır diye düşünüyorum" şeklindeki sözler, Galatasaray yönetimi tarafından oldukça sert bir tepkiyle karşılandı.

GALATASARAY'DAN 'TARAFSIZLIK' VURGUSU

Bu açıklamanın ardından Galatasaray, resmi internet sitesi üzerinden bir bildiri yayımladı. Yıldız futbolcusuna sahip çıkan yönetim, "Melo'nun ceza alması için bağlı federasyon kurullarına adeta yol gösteren ve etki altına almaya çalışan beyanlarını, bir 'Başkan'ın tarafsızlık konumuyla bağdaştıramıyoruz. Türk futbolunu Melo'ya verilecek ceza kurtarmaz" ifadeleriyle Demirören'i taraflı olmakla suçladı.

Melo isyanı, Selçuk açıklaması!

11 YIL ÖNCE GAZETELER: DEMİRÖREN NOUMA'NIN GÖNDERİLMESİNİ İSTEMEDİ

Pascal Nouma örneği ile bir anlamda 'Melo'yu gönderin' çağrısında bulunan Demirören'in, bundan 11 yıl önce ise çok daha farklı bir görüntü çizdiği ortaya çıktı. Öyle ki 2003'te futbol şubesinin başında olan Demirören, Nouma'nın siyah-beyazlı takımda kalmasını isteyen yöneticiler arasında yer alıyordu.

"CEZASINA KATLANACAK"

Fransız futbolcu, 20 Nisan 2003 tarihinde oynanan Fenerbahçe derbisinde yaptığı hareket nedeniyle siyah-beyazlı ekipten gönderildi. Mayıs 2003'te ise Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), golcü oyuncuya 7 ay hak mahrumiyeti cezası verdi.

O günlerde basına yansıyan haberlerde; Beşiktaş'ta 'Futbol Şube Sorumlusu' görevinde bulunan Demirören'in, derbi sonrası gerçekleştirilen kritik yönetim kurulu toplantısında, 'Nouma kalsın' şeklinde oy kullandığı iddia edildi. Yönetimin 'tek taraflı fesih' kararı sonrası görüşü sorulduğunda ise Yıldırım Demirören, "Nouma'nın hareketini tasvip etmiyorum. Taraftarın sesine kulak vermedi. İşi deliliğe vurdu. Cezasına katlanacak" şeklinde konuştu.

Orman'dan Melo cevabı


DEMİRÖREN VE OKTAY'A TEŞEKKÜR

Tarih 23 Nisan 2003... Kulüp Başkanı Serdar Bilgili, BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Nouma'nın, Fenerbahçe maçında yaptıkları Türk örf ve adetlerine kesinlikle uygun değil. Böyle bir şeyi kaldıramazdık. Yönetim kurulu olarak sözleşmesini tek taraflı feshettik" dedi. Kaldığı otelde gazetecilere konuşan Nouma, "Kulübüme özrümü bildirdim. Kabul etmediler ve bir karar verdiler" şeklinde konuştu. Fransız oyuncu, yönetim kurulu kararını kendisine bildiren Yıldırım Demirören ve Kıvanç Oktay için ise "İki başkanıma çok teşekkür ediyorum" dedi.

'Melo o hareketi bana yapsaydı...'