12 Dev Adam ilk sınavında

Basketbol Milli Takımı, İsveç'te bugün başlayacak Avrupa Şampiyonası ilk maçında Ukrayna ile karşılaşacak. 19.00'daki maçı NTV naklen yayımlayacak. D grubunda mücadele edecek 12 Dev Adam, diğer iki maçında yarın 22.00'de Yunanistan, pazar da 19.15'te Hırvatistan'la karşılaşacak.
Haber: GÖKHAN TÜRE / Arşivi

BORAS - Basketbol Milli Takımı, İsveç'te bugün başlayacak Avrupa Şampiyonası ilk maçında Ukrayna ile karşılaşacak. 19.00'daki maçı NTV naklen yayımlayacak. D grubunda mücadele edecek 12 Dev Adam, diğer iki maçında yarın 22.00'de Yunanistan, pazar da 19.15'te Hırvatistan'la karşılaşacak. Milliler gruptan lider çıkması halinde doğrudan çeyrek finale yükselecek. İkinci veya üçüncülük durumunda ise eleme oynayacak.
Dört grupta 16 takımın katıldığı turnuva 10 gün sürecek. Maçlar tek devreli lig usülüne göre yapılacak. A'da Slovenya, Fransa, Bosna-Hersek ve İtalya, B'de Litvanya, Almanya, İsrail ve Letonya, C'de de Sırbistan Karadağ, İspanya, İsveç ve Rusya mücadele edecek. Türk hakem Memduh
Öget, şampiyonada düdük çalacak.
Dağılan eski SSCB, 14 kezle kupayı en fazla kazanan takım olma unvanını halen sürdürüyor. Son şampiyon Yugoslavya ise (yeni adıyla Sırbistan Karadağ) kupayı 8 kez müzesine götürdü. Türkiye, İstanbul'da 2001'de düzenlenen şampiyonanın finalinde Yugoslavya'ya yenilerek ikinci olurken, tarihinde de bir ilke imza atmıştı.
İtalyan La Gazzetta dello Sport gazetesi, Avrupa'nın en iyi ilk 5'ine Mehmet Okur'u da koydu. İdeal ilk 5'te, Pau Gasol (İspanya), Dirk Nowitzki (Almanya), Tony Parker (Fransa) ve Stojakoviç (Sırbistan Karadağ) yer aldı.
Türkiye, Ukrayna ile şimdiye kez 6 kez karşılaşırken, bu maçlarda 3 yenilgi ve 3 galibiyet aldı. Avrupa Şampiyonası'na 17. kez katılacak Ay-Yıldızlı ekip, 781. sınavına çıkacak. 12 Dev Adam, şimdiye dek yaptığı 780 karşılaşmanın 398'ini kazanırken, 380 yenilgi aldı. İki maçta da eşitliği bozamadı.