'12 Dev Adam'a lokum gibi kura

34. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası eleme gruplarının kuraları çekildi. Türkiye, seribaşı olarak katıldığı kura çekiminde, E Grubu'nda Bosna-Hersek, Estonya ve Hollanda milli takımları ile eşleşti.

BELGRAD - 34. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası eleme gruplarının kuraları çekildi. Türkiye, seribaşı olarak katıldığı kura çekiminde, E Grubu'nda Bosna-Hersek, Estonya ve Hollanda milli takımları ile eşleşti.
Diğer gruplardaki eşleşmeler ise şu şekilde gerçekleşti: A Grubu: Rusya, Hırvatistan, İsveç; B Grubu: İsrail, Letonya, Bulgaristan, Portekiz;
C Grubu: Almanya, Ukrayna, Macaristan, Belçika; D Grubu: Fransa, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya.
Elemelerde yeni statü
FIBA'nın belirlediği yeni statüye göre ülkeler, daha önce aldıkları dereceler ve güç dengelerine göre iki kategoriye ayrıldı. Türkiye'nin de bulunduğu birinci Kategoride 19 ülke yer alıyor. Bu kategoride gelecek yıl eylül ayında çift devreli lig usulüne göre yapılacak eleme maçları sonunda, beş grupta ilk iki sırayı alacak toplam 10 takım, 23 Eylül-2 Ekim 2005 tarihleri arasında Sırbistan-Karadağ'ın Belgrad, Podgorica, Novi Sad ve Vrsac kentlerinde düzenlenecek finallere katılma hakkını elde edecek. 2003 Avrupa Şampiyonası'nda ilk dört sırada yer alan Litvanya, İspanya, İtalya ve Yunanistan ile evsahibi Sırbistan-Karadağ finallere doğrudan katılacak. Birinci Kategori'de gruplarında ilk ikiye giremeyen dokuz takım ise yeniden üçerli üç grup oluşturarak 2005 yılı ağustos ayında çift devreli lig usulüne göre eleme karşılaşmaları yapacak. Gruplarında birinci olacak üç takım ise 18-20 Eylül 2005 tarihleri arasında Belgrad'da yapılacak ikinci bir eleme turnuvası daha oynayacak. Bu turnuvayı kazanan takım, finallere katılacak son ülke olacak.
(Spor Servisi)