12 Dev Adam'ı stres yıktı

Basketbol antrenörleri bireysel hatalar nedeniyle 12 Dev Adam'ın İsveç'e erken veda ettiği yönünde görüş bildirirken, Mehmet'i şampiyonanın yıldızı olarak gösterdiler.

İSTANBUL - Basketbol antrenörleri bireysel hatalar nedeniyle 12 Dev Adam'ın İsveç'e erken veda ettiği yönünde görüş bildirirken, Mehmet'i şampiyonanın yıldızı olarak gösterdiler. Görüşler şöyle:
Tolgan Öngören (Ülker Antrenörü): Bu sonucu kimse beklemiyordu. Kritik dakikaları daha iyi oynamalıydık. Basit hatalarla ilk 8'in dışında kaldık. Zaten Sırbistan Karadağ maçındaki hataları, Yunanistan maçında yapmasaydık, şimdi çeyrek finaldeydik. Oyuncularımız iki yıl öncesinden daha tecrübeliydiler. Bu tecrübenin takıma daha fazla yansıyacağını düşünüyordum. Mehmet turnuvanın yıldızıdır. Bu şampiyonanın takımımız açısından 2001'den farkı, Hüseyin'in olmamasıydı. Hüseyin olsaydı, sonuç farklı olurdu. Hidayet, 2001'den beri aşağı yukarı aynı basketbolu oynuyor. Oyuncuların kötü maçları olabilir. Mirsad'ın da son maçta öyle oldu.
Sonuçta tek tek değerlendirmemek lazım. Genel anlamda şu an basketbolda geldiğimiz bir yer var. Gemileri yakmaya, kaos ortamı yaratmaya gerek yok. Bu şampiyonada ilk 8'e giremedik ama biz hâlâ Avrupa'nın en iyi takımlarından biriyiz. Sadece Aydın Örs veya teknik heyeti suçlamak yanlış olur.
'Dramatik bir son'
Ergin Ataman (Antrenör): Son şampiyonada final oynamış bir ekibimiz vardı. Ama ufak detaylar sonucunda elendik. Bu şampiyonada takım olma konusunda önemli bir aşama kaydettiğimizi gördük. Ancak özellikle Yunanistan maçında son iki dakikada bireysel hatalar yapmayıp, oyun disiplininden çıkmasaydık, grup birincisi olarak çeyrek finale kalacaktık. Sırbistan Karadağ maçında da Yunanistan maçına benzer bir şekilde maçın son dakikalarında yapılan bireysel hatalar ve hücumda çok şey beklediğimiz Mirsad ve Hidayet'in düşük şut yüzdesiyle oynaması nedeniyle yenebileceğimiz bir rakibe yenildik. Maalesef 11 hazırlık maçının sadece 3'ünden galip ayrılan takımımız, hazırlık maçlarında kazanan takım olma özelliğine kavuşamadı. Hazırlık maçlarında kazanamama psikolojisi baskı yaratmış. Oyuncular son dakikalarda bu baskıyla oyun disiplinin dışına çıkıyorlardı. Dramatik bir son oldu. Bu takım gerçekten final oynayabilecek bir ekipti.
Özgül: Dünyanın sonu değil
Murat Özgül (Fenerbahçe Antrenörü): Bu sonuç dünyanın sonu değil. Bugün iyisin kazanıyorsun, yarın kaybediyorsun. Hergün bir başka maç. Eleme maçlarında günlük performans önemli. Elenmemiz dünyanın sonu değil. Çok genç bir jenerasyonumuz var. Daha çok Avrupa Şampiyonu oynayacaklar.
Cihansever Yeşildağ (Galatasaray Menajeri): Hidayet'in performansı bu turnuvada bizim derecemizi etkiledi. Mirsad ve Hidayet'in son maçtaki oyunları, takımın önde olduğu periyotlardaki isabetsiz şut seçimleri yenilmemizde etkendi. Mehmet'in dünya çapında bir yıldız. Ender de çok başarılı oldu. İlk 8'e giremedik ama biz her zaman ilk 4'de oluruz. Hırvatlara ve Sırplara üstünlüğümüz ortaya çıktı. Bu takımdan gurur duyuyoruz.
Şampiyonada bu akşam iki çeyrek final maçı oynanacak. Program şöyle: 19.00 Fransa-Rusya, 20.00 Litvanya-Sırbistan Karadağ. Karşılaşmalar NTV'den canlı olarak yayımlanacak.
Basketbol Milli Takımı Başantrenörü Aydın Örs, göreve devam edip etmeme kararını pazartesi ya da salı günü vereceğini söyledi. Örs, federasyon başkanı Turgay Demirel'in, 2005 Avrupa Şampiyonası kura çekimi için haftasonu İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunacağını belirterek,
"Kendisiyle görüştükten sonra kesin kararımı vereceğim" dedi.