12 Dev Adam'ın gözü Avrupa'nın zirvesinde

A Milli Basketbol Takımı, 5-14 Eylül tarihleri arasında
İsveç'te düzenlenecek 33. Avrupa Şampiyonası finalleri hazırlıklarına başladı. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Devletin sonuna kadar '12 Dev Adam'ın arkasında olduğunu belirterek, "Onlardan İsveç'te Avrupa şampiyonluğu bekliyoruz.

İSTANBUL - A Milli Basketbol Takımı, 5-14 Eylül tarihleri arasında
İsveç'te düzenlenecek 33. Avrupa Şampiyonası finalleri hazırlıklarına başladı. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Devletin sonuna kadar '12 Dev Adam'ın arkasında olduğunu belirterek, "Onlardan İsveç'te Avrupa şampiyonluğu bekliyoruz. Beyaz Gölge dizisiyle başlayan ülkemizdeki basketbol aşkı, '12 Dev Adam' ile en yüksek seviyesine çıktı. Bu takım bugüne kadar çok büyük başarılara imza attı. Bundan sonra da bu başarılar artarak devam edecektir" diye konuştu.
Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, 54 yıl aradan sonra yeniden olimpiyatlara katılmak istediklerini vurgulayarak şöyle konuştu:
"2003 İsveç, Türk basketbolu için çok önemli bir Avrupa Şampiyonası. 1950 Helsinki Olimpiyatları'ndan bu yana ilk kez olimpiyatlara katılma vizesi alabilmek için İsveç'e gideceğiz. Rahmetli Sinan Erdem ile bir ay önce yaptığımız görüşmede, bir takım sporunda olimpiyatlara katılmanın kendisinin en büyük hayali olduğunu ifade etmişti. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz."
Örs: Hedef şampiyonluk
Milli Takım Başantrenörü Aydın Örs ise hedefin Avrupa şampiyonluğu olduğunu söyledi. Örs'ün takım ve şampiyona hakkındaki görüşleri şöyle: "2001 Avrupa Şampiyonası'nda final oynadık. Önümüzdeki şampiyonada bunun bir üstünü hedefliyoruz. İsveç'e bu unvan ile gidiyoruz. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bizim İsveç'teki hedefimiz Avrupa şampiyonluğudur. Ancak bizi Atina Olimpiyatları'na götürecek dereceyi almak da önemli bir hedeftir. Kolay bir yol değil. Orada çok kuvvetli takımlar ile çok zorlu maçlar oynayacağız. Bunu hepimiz bilmeliyiz. 43 günlük çok yoğun bir çalışma programı hazırladık. İki aşamalı kamp çalışması gerçekleştireceğiz. Zaten 7 Temmuz'dan itibaren 10-11 oyuncu ile özel çalışmalar yapmaktayız. 16 kişilik kadromuz var. Finallerden 1 hafta önce bu sayıyı 12'ye indireceğiz. Bir takım sorunlarımız var. 4 tane oyuncumuz henüz transfer sorunlarını halledemedi. En kısa zamanda bu da çözüme kavuşacaktır. Böylesine yoğun bir hazırlık programının yapılmasında bize her türlü desteği veren federasyonumuza ve sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum."
Milli Takım Yardımcı Antrenörlerinden Çetin Yılmaz da finallerdeki rakiplerimiz hakkında bilgiler verdi. Yılma, "Aynı grupta yer aldığımız Hırvatistan bizim için çok ciddi bir rakip. Yunanistan bu turnuvanın en sıkı hazırlanan ve en iddialı takımı diyebiliriz. Ukrayna maçı, ilk ve en önemli sınavımız olacak. Onlar da İsveç'te, NBA oyuncuları dahil çok iyi bir kadro oluşturdular. (Spor Servisi)