12 Dev 'Ole' çekmeye gitti

Cepte 'Dünya altıncılığı' unvanı, hedefte olimpiyat vizesi... 12 Dev Adam'ın umuda yolculuğu dün başladı. İspanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası için...

MALLORCA - Cepte 'Dünya altıncılığı' unvanı, hedefte olimpiyat vizesi... 12 Dev Adam'ın umuda yolculuğu dün başladı. İspanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası için dün bu ülkeye ayak basan Basketbol Milli Takımı'nın hedefini federasyon başkanı Turgay Demirel açıkladı: "İyi bir hazırlık dönemi geçirildi. Hocamız da ekibine güveniyor. Oldukça arzulu ve istekli bir takımız. Olimpiyatlara katılmak istiyoruz. Kadroda yer alan pek çok oyuncumuz kariyerlerine bir de olimpiyat oyunları başarısı eklemek arzusunda." Milliler, dün İspanya'ya özel bir uçakla giderken Turkcell bandosunun seslendirdiği '12 Dev Adam' marşıyla uğurlandı. Kırmızı-Beyazlı ekibi, aile ve yakınları da yalnız bırakmazken, havalimanındaki turistler de 'veda seremonisi'ne büyük ilgi gösterdi.
Hidayet: Hedef elbette zirve
Takımın tecrübeli oyuncularından kaptan İbrahim Kutluay, öncelikli hedeflerinin ilk gruptan en iyi dereceyle ikinci gruba yükselmek olduğunu vurgulayarak, "Bunu gerçekleştirebilirsek, iyi yerlere geleceğimizi düşünüyorum. Çok iyi çalıştık. Turnuvaya iyi başlamak istiyoruz" dedi. NBA patentli Hidayet Türkoğlu ise, "Hedefimiz her zaman olduğu gibi zirve. En iyi yere gelmek istiyoruz" diye konuştu.
3-16 Eylül tarihlerinde 16 takımın katılımıyla gerçekleştirilecek turnuvada C Grubu'nda yer alan Türkiye, pazartesi günü Litvanya, salı günü Almanya, çarşamba günü de Çek Cumhuriyeti ile karşı karşıya gelecek. Bogdan Tanjeviç yönetimindeki Milli Takım'ın 12 kişilik kadrosunda şu isimler yer alıyor: Cenk Akyol, Ender Arslan, Ermal Kurtoğlu, Kerem Gönlüm (Efes), Hakan Demirel, İbrahim Kutluay, Semih Erden (Fenerbahçe), Ersan İlyasova (Barcelona), Engin Atsür (Benetton), Hidayet Türkoğlu (Orlando), Kaya Peker (TAU ), Mehmet Okur (Utah). (Spor Servisi)

Türkiye'nin maç programı
3 Eylül: Türkiye-Litvanya
4 Eylül: Türkiye Almanya
5 Eylül: Türkiye-Çek Cumhuriyeti