12 Dev yeni bir başlangıç için...

Milli Takım'ın 17 farkla kaybettiği Litvanya ve ardından 30 sayı farkla mağlup olduğu Almanya maçlarının ardından tablo oldukça karamsardı. Ancak 12 Dev Adam, ilk tur grubundaki son maçında Çek Cumhuriyeti'ni 80-72 yenerek son bir şans için fırsat elde etti.

MADRİD - Milli Takım'ın 17 farkla kaybettiği Litvanya ve ardından 30 sayı farkla mağlup olduğu Almanya maçlarının ardından tablo oldukça karamsardı. Ancak 12 Dev Adam, ilk tur grubundaki son maçında Çek Cumhuriyeti'ni 80-72 yenerek son bir şans için fırsat elde etti. Ay-Yıldızlılar şimdi Madrid'deki ikinci tur gruplarından beyaz bir sayfa açmak niyetinde. Bu yoldaki ilk engel ise Slovenya. İlk tur D Grubu'nda tüm maçlarını kazanan Adriyatik ekibi, bugün saat 22.30'da başlayacak olan mücadelede Millilerin rakibi olacak.
Altı ekibin yer aldığı F Grubu'nda Türkiye, Slovenya'nın ardından İtalya ve Fransa'yla karşılaşacak. Bu grupta Litvanya ve Almanya da yer alıyor ancak Devler, bu iki ekiple bu turda maç yapmayacak. Milli Takım'ın çeyrek finale çıkması için en az iki galibiyet alması gerekiyor. Bu nedenle de Slovenya maçı hayati önem taşıyor. Milli Takım, Slovenya ile bugüne kadar yaptığı 12 maçta 8 yenilgiye karşın 4 galibiyet aldı.
'Umut varsa hayat da vardır'
Antrenör Bogdan Tanjeviç, takımın çeyrek finale yükselme şansıyla ilgili olarak, "Umut varsa hayat da vardır" dedi. Tanjeviç, "Slovenya, gurubunda çok iyi maçlar çıkarıp, yenilgisiz olarak buraya geldi. Zor bir takım. Ama biz varımızı yoğumuzu ortaya koyup maç boyunca mücadele vereceğiz." diye konuştu.
Tanjeviç, saha içinde oyuncularla antrenör arasında problem yaşanmadığını, sorunun kötü oyun olduğunu belirterek, "Ben yönetirim, onlar buna uyarlar. Bu zamana kadar aramızda hep iyi ilişkiler oldu. Oyuncularımın davranışları çok iyi ve ben de bundan memnunum" dedi. Türk basınında çıkan haberlerde Hidayet'in özel arabayla maçlara geldiği iddialarıyla ilgili olarak da Tanjeviç, "Hidayet, özel arabayla değil limuzinle geliyor! Bu iddialar tamamen yalan iftiralar" açıklamasında bulundu. Tanjeviç, 'Oyuncuların içki içtiği doğru mu?' sorusuna da, "Ben her zaman onlarla beraber değilim. Bir tane bira içmek bir şey değildir ama, içki içtiklerine inanmıyorum. Tüm bu iddialar basında sanki Almanya antrenörünün ağzındanmış gibi verildi. Kendisi çok ciddi, iyi bir insandır. Bu haberleri hemen yalanladı. Bu tür iddiaları atan kişi kendini vatanperver sayan, Türkiye'yi düşünen birisidir! Yazılanların hepsi milli takımı karıştırıp vızıltı yaratmaktır" diye cevap verdi.
Türkiye'nin de yer aldığı F Grubu'nda bugün iki karşılaşma daha var. 17.30'da Fransa ile Almanya karşılaşırken, 20.00'de İtalya ve Litvanya kozlarını paylaşacak. (Spor Servisi)