12 Dev yine 'Hidayet'e eremedi

Hidayet'in 34 sayı kaydettiği maçta, diğer NBA'li Mehmet 10 sayı, 9 ribauntla oynadı.


Türkiye 75 - İtalya 84

Avrupa Basketbol Şampiyonası'na büyük umutlarla giden 12 Dev Adam,
İtalya'ya da yenilince çeyrek final şansını kaybetti. Milliler beş maçta dört mağlubiyet aldı. Koç Tanjeviç: Sözleşmem devam ediyor.

MADRİD - Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye çeyrek finale yükselme şansını artık tamamen kaybetti. Beklentilerin çok altında bir performans sergileyen 12 Dev Adam, İtalya karşısında galibiyete çok yaklaştı. Ancak 70-70 biten normal sürenin ardından rakibine mağlup olarak turnuvadaki beşinci maçında dördüncü yenilgisini aldı. Türkiye, formalite maçında yarın Fransa'yla karşılaşacak.
50 yıldır resmi maçlarda İtalya'yı yenemeyen Türkiye için maç rüya gibi başladı aslında. Devler, çok yüksek bir şut yüzdesiyle farkı 15'e kadar çıkardı. Kaya Peker ve Mehmet Okur'la pota altını domine eden Ay-Yıldızlı ekip Hidayet Türkoğlu'nun da skorer oyunuyla soyunma odasına dokuz sayı farkla önde gitti.
Tanjeviç: Sözleşmem sürüyor


Büyütmek için tıklayınız
Üçüncü çeyrekte bu turnuvadaki genel sıkıntıları yaşayan Milliler, rakibinden 13 sayı az atınca İtalya bir anda öne fırladı. Milli takım 10-0'lık seriyle kontrolü eline alsa da son anlara kadar skorda eşitlik vardı. İbrahim Kutluay bitime saniyeler kala bomboş üçlüğü kaçırınca maç uzatmaya gitti. Uzatmaların ilk bir dakikası dışında sahada tek takım vardı, o da İtalya'ydı. Gardı düşen Türkiye karşısında İtalya farkı iyice açtı ve salondan mutlu ayrılan taraf oldu.
A Milli Basketbol Takımı'nın Baş Antrenörü Bogdan Tanjeviç, geleceğiyle ilgili olarak "Benim için sözleşmem devam ediyor, sonuna kadar buradayım" dedi. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Karadağlı teknik adam karşılaşmaya çok iyi başlamalarına rağmen 2. periyottan itibaren savunmada yetersiz kaldıklarını belirterek "Büyük olasılıkla en iyi maçımız oldu. Ama Bulleri'nin oyunu bizim sistemimizi bozdu. Rakibimizi tebrik etmekten başka bir şey yapamam" diye konuştu.
Oyunculardan Kaya Peker, "Yenilgiyi hazmedemiyorum. Bu şekilde maç kaybetmemeliydik. Oyunun kontrolü bizdeydi. Bu kadar farklı birinci ve ikinci yarı olmamalıydı" derken maçın kahramanı Hidayet Türkoğlu "İyi başladık ama kötü bitirdik. Biz daha iyisini yapmaya çalıştık. Fakat sonuçta kazananlar onlar oldu" ifadesini kullandı. (Spor Servisi)