12 Numara'dan 'şike' açıklaması

12 Numara'dan 'şike' açıklaması
12 Numara'dan 'şike' açıklaması
Fenerbahçe'nin taraftar grubu 12 Numara internet sitesinden yaptığı açıklamada "Kamuoyunda Fenerbahçe'nin şike yaptığı algısı oluşturuluyor" dedi.

Yargıtay’ın, 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararın onanmasını istemesiyle yeniden sıkıntılı bir sürece giren Fenerbahçe ’de taraftar grubu 12 Numara, internet sitesi üzerinden ‘şike yasası’nı eleştirdi. 6222’nin 11. maddesinde yer alan “Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden ya da kendisine menfaat temin edilen kişi için suçun, kazanç veya menfaatin temin edildiği anda oluşacağını kabul etmiştir.
Suçun oluşması için faillerin bu amaçla hareket etmeleri yeterli olup, müsabakanın sonucunun anlaşma doğrultusunda gerçekleşmesi şart değildir. Bir başka ifadeyle, şike suçunun oluşması için, faillerin amacına ulaşmaları gerekmez. Önemli olan müsabakanın sonucunu etkilemek amacıyla menfaatin sağlanması veya bu hususta anlaşmaya varılmış olmasıdır” ifadesinden yola çıkan grup, ‘Fenerbahçe şike yaptı’ algısının yanlış olduğunu ve cezaların sadece dinleme yoluyla verildiğini vurguladı.


‘Maç değil, dinleme şikesi’

Cezaları, ‘Maç şikesi değil, dinleme şikesi” başlığıyla yorumlayan site, medyada yer alan ‘Şike sözleşmesi var’ başlıklarını da topa tuttu. Açıklamada “Okudukça şu hisse kapilmamak elde değil. Sanki önce gerekçeli karar şablonu oluşturulmuş. Sonra kanun metni yazılmış!” ifadeleri yer aldı. Taraftarların dikkat çektiği husus ise, “Bu suçun oluşması için iki tarafın birbirine para vermesi şart değil, müsabakanın bu şekilde oynanması da şart değil. Eğer taraflar şike konusunda anlaşmışlarsa, belirtilen menfaat, kazanç yerine getirilmiş olsun olmasın, müsabaka yapılmış olsun olmasın ve müsabaka istenilen anlaşmaya uygun olarak isterse yapılmasın, sadece şike anlaşmasının yapılması hâlinde dahi suç teşekkül ediyor ve tamamlanmış sayılıyor. Dolayısıyla tamamlanmış olarak cezaya hükmediliyor” ifadeleri olurken, kararın yalnızca tapelerden alınanlara göre ve nereden baksan tahmini olarak verildiği iddia edildi.
Açıklamanın sonunda ise şu cümleler yer aldı: “Sorular soruları kovalayacak ve yargıdan ne karar çıkarsa çıksın Fenerbahçe taraftarı yönetimiyle omuz omuza mücadeleyi sürdürecektir. Neden büyük camia dendiği mücadele dönemlerinde anlaşılır. Camia, karşılık gözetmeksizin armasına leke sürülmesine karşı direnecektir. Asla pes etmeyeceğiz.” (Spor Servisi)