15 maddede mahalle maçında olsa dayak yiyecek adam: Balotelli

15 maddede mahalle maçında olsa dayak yiyecek adam: Balotelli
15 maddede mahalle maçında olsa dayak yiyecek adam: Balotelli
Dünya tarihi pek çok yıldız, çok haylaz adam gördü. Ama Balotelli sahip olduğu bütün özellikleriyle kendi başına bir ikon olmayı başaranlardan. 12 Ağustos 1990'da doğan Balotelli'yi doğum gününde özel bir listeyle anıyoruz.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Bazı futbolcular vardır adı kendisinden daha çok şey ifade eder. Misal ülkemizde bir zamanlar top koşturan Dobrowski, Mehmet Ali Erbil'in de katkılarıyla çok başka manalara gelen bir isim olarak lugatımızda yer etti. Balotelli de bir bakıma o noktaya ulaştı desek yanlış olmaz. Balotelli biraz hırçın, biraz haylaz, hatta zalım bir futbolcu. Öyle ki ülkemizde kazara bir mahalle maçında oynayacak olsa dayak yememesi mucize olur. Dostu güldüren, düşmanı sinir eden davranışlarıyla Balotelli'yi doğum gününde sizler için 15 maddede mercek altına aldık...

1. Bir zalımın anatomisi

Tarih 12 Ağustos 1990, İtalya futbol ekolünün en yoğun olduğu dönemlerden biri. İtalya ligi Avrupa'nın göz bebeği konumunda. Juventus, Milan, İnter dünya gelecek 15 yıl boyunca dünya yıldızlarını toplayan kadrolara kucak açmak üzere. Palermo'da bir çocuk doğuyor, Gana asıllı göçmen bir ailenin çocuğu olan Balotelli, İtalya futbolunun forvet kısırlığı çekeceği 2010'lu yıllara doğru bir yolculuğa çıkıyor...

2. Barcelona'nın "Bundan adam olmaz" dediği çocuk Balotelli

Lumezzane'de başlayan futbol hayatında iki kez Barcelona tarafından denenen Balotelli, Katalan kulübünün kendisine tahammül edememesi sebebiyle bir Messi olamadı. Yaramaz bir çocuktu Balotelli, dizginlenmesi zordu. Barcelona "Yıldık arkadaş biz bundan" diyerek iki kez kapı dışarı etti Balotelli'yi.

3. Su gelir güldür güldür Balotelli Mancini'yi güldür

Balotelli'yi ilk keşfeden kendisiyle uzun süre polemik yaşayacak olan Roberto Mancini olmuştu. Bir dönem Galatasaray'ı da çalıştıran Mancini, Balotelli için ilerleyen yıllarda "Nereden sevdim bu zalimi" diyecekti. Önce Inter sonra da Manchester City'de birlikte çalışan ikilinin yıldızı bir türlü barışmadı. Tatlı sert ilişkileri uzun yıllar konuşuldu.

4. Milan'ı karıştıran adam Balotelli

Balotelli, kendisine artık daha fazla tahammül edemeyip Inter'den kaçan Mancini'nin gitmesinden sonra onun yerine gelen Jose Mourinho ile çalışma fırsatı buldu. Mourinho, Balotelli'den kurtulmak için binbir yolu denedi ama başaramadı. Sonunda Balotelli kendi ipini kendi çekti ve 2010 yılında katıldığı bir televizyon programında "Ben Milan'lıyım." dedi ve Inter taraftarını şok etti. Milan'ın iki büyük kulübü arasında kapanmayacak yaralar açan Balotelli, Milan'ın Neron'u olarak da anıldı.

5. Mancini'nin kara belası Balotelli

Inter taraftarı Balotelli yüzünden şehiri yakma noktasına gelince Balotelli pılını pırtısını toplayıp İngiltere'nin yolunu tuttu. Kendisi yüzünden İtalya'dan kaçan Mancini ile yine yolları kesişti. Mancini ve Balotelli İngiltere liginde görülmemiş bir oyuncu-teknik direktör ilişkisi yaşadılar. Balotelli, Mancini'yi delirtmek için yaratılmış gibiydi.

6. İtalya'nın kara boğası

İtalya milli takımı tarihi boyunca pek fazla devşirme futbolcu barındırmamıştı. Genelde has İtalyan çocuklarının giydiği gök mavisi forma ilk kez Somali asıllı Fabio Liverani adında bir Afrikalıya nasip olmuştu ama Liverani bir melezdi. Balotelli ise has Afrika çocuğuydu ve İtalya milli takımının ilk zenci futbolcusu olarak tarihe geçmişti. 2010'da Fildişi ile yapılan dostluk maçında sahneye çıkan Balotelli, geçtiğimiz 5 yıl boyunca İtalya milli takımının kanayan yarası forvet eksikliğinin tek çaresi olarak görüldü.

7. İstenmeyen adam Balotelli

Ancak Balotelli'nin kendisini İtalya'da kabul ettirmesi çok da kolay olmadı. Özellikle Juventus taraftarının büyük nefretini kazanan Balotelli, hem ırkçı tezahuratlara hem de küfürlere maruz kaldı.

8. Manchester Canavarı: Balotelli

Manchester şehri pek çok manyak görmüştü tarihi boyunca ama Balotelli gibisini hiç tecrübe etmemişti. Balotelli Manchester City'de oynarken sadece Mancini'nin değil bütün şehrin başına bela olmuştu. İçtiği geceleri, dövdüğü adamları bir kenara bırakacak olursak misal en büyük vukatlarından biri şuydu: Ekim 2010'da bir hapishanede kadınlar koğuşunu basmak istmesi sonucu gözaltına alındı ve yarım saat sonra serbest kaldı!

9. Milan'a dönüş

Balotelli, Mancini'nin "İllallah" demesi sonucunda 2012-13 sezonunda taraftarı olduğu Milan takımına transfer oldu. İlk maçında 2 gol birden atan Balotelli, kariyerinin en iyi dönemini Milan forması altında geçirdi.

10. Milan'ın kimyasını bozan adam: Balotelli

Milan İtalya'da futbol kültürü oturmuş, belirli kıstasları olan ciddi bir kulüptü. Balotelli hal ve hareketleriyle Maldinilerin, Costacurtaların yağında kavrulmuş bu camiada bir sivilce gibi sırıtıyordu. Defalarca uyarılar almasına rağmen Balotelli Milan'ın çılgın çocuğu olmaktan vazgeçmedi.

11. Ya Sabır Balotelli!

Gerçek soyadı "Barwuah" olan Mario, İki yaşındayken Brescia'nın hemen dışındaki Bagnolo Mella'dan "Balotelli" ailesi tarafından evlat edinildi. Onu evlat edinen aile Mario'nun ünlü bir futbolcu olması için daha büyük bir kent olan Concesio'ya taşındı. Balotelli ailesi, kendi isimlerine şöhret getiren Balotelli'nin her ne kadar üstüne titrese de, hal ve hareketlerinden hep utandı hep sıkıntı yaşadı.

12. Yine de Balotelli

Her ne kadar bir gün tribünlerin sahaya inip kendisine saldırması yakın bir ihtimal gibi gözükse de futbola olan yeteneği Balotelli'yi hep göz önünde bir futbolcu yaptı. Üstün hava ve yer hakimiyeti, güçlü fiziği ve enerjisiyle Balotelli İtalyanların bir türlü vazgeçemediği kronik bir hastalık oldu.

13. Git artık Balotelli

Balotelli her ne kadar Milan'a attığı gollerle katkıda bulunsa da, Milan son yıllardaki engellenemez düşüşü içerisinde sürekli Juventus'un gölgesinde kaldı. Ligde istediği sonuçları bir türlü alamayan Milan sonunda başına bela olan Balotelli'yi satmaya karar verdi ve Balotelli ikinci kez İtalya'ya veda etti...

14. İngiltere'ye dönüş

Balotelli 2014-15 sezonunda İngiltere'ye geri döndü. Bu sefer Liverpool ile anlaşan yıldız futbolcu kariyerinin en kötü sezonunu bu takımda yaşadı. Sadece 13 kez forma giyebilen Balotelli sadece 1 gol atabildi ve şimdilerde eski günlerini mumla arıyor. Liverpool'lu taraftarlar da deyim yerindeyse bir olay çıkartmasın diye Balotelli'yi zor tutuyor!

15. Bir gün belki Balotelli...

Ülkemize gelse formasını giydiği takımın taraftarını coşturacağı kesin olan Balotelli'nin rakip takım taraftarları tarafından bir kaşık suda boğulası bir karakter olacağı kesin. Belki bir gün Balotelli'yi ülkemizde görme şansımız olur. Kulüpler düzeyinde 171 maça çıkıp 67 gol atan Balotelli, Milli takım kariyerinde ise 33 maçta 13 gol attı. 3 kez İtalya şampiyonluğu, bir İtalya kupası, bir İtalya süper kupası, bir FA Cup, bir İngiltere süper kupası, bir Premier Lig şampiyonluğu ve bir de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu bulunan Balotelli bakalım önümüzdeki yıllarda neler yapacak.

Bonus: Balotelli'nin bir level üstü Suarez

Sahaların yaramaz çocukları arasında Balotelli gibi sürekli olaylarla gündeme gelen Suarez de meşhur ısırıklarıyla tanınıyor. Ancak Suarez'in kendisine daha iyi baktığı da kesin. Şimdilerde Barcelona'da top koşturan Suarez kimilerine göre Balotelli'nin bir level üstü ama aynı kafada bir çılgın.