15 yaşında yeniden doğdu!

Bir zamanlar Türk basketbolunun en büyük sorunlarından biri olarak gösterilen ancak 1990'lı yıllarda Turgay Demirel'in federasyon başkanı olmasından sonra durdurulan 'yaş küçültme' tekrar hortladı.
Haber: ÜMİT AVCI / Arşivi

İSTANBUL - Bir zamanlar Türk basketbolunun en büyük sorunlarından biri olarak gösterilen ancak 1990'lı yıllarda Turgay Demirel'in federasyon başkanı olmasından sonra durdurulan 'yaş küçültme' tekrar hortladı. Üstelik bu kez, yaşı küçültülerek Milli Takım'a çağrılan oyuncu, Özbekistan'dan yetişmiş, geçen yıl ülkemize gelmiş ve Türkçe konuşamayan bir genç: Ersan İlyasova (ya da gerçek adıyla Arsen İlyasov).
Ülker'in geçen yıl Özbekistan'dan getirip, bir günde TC vatandaşı yaptığı, bu arada da doğum tarihiyle oynayarak üç yaş küçülttüğü Ersan İlyasova, Yıldız Milli Takımı'mızın elemeleri aşarak Avrupa Şampiyonası finallerine katılmasında büyük rol oynadı. Şu anda Ülker formasıyla Konya'daki Türkiye Gençler Şampiyonası'nda mücadele eden Ersan için Özbek Basketbol Federasyonu FIBA'ya şikayette bulundu.
Nüfus kağıdı almayı unutmuş!
Emniyet Müdürlüğü'nün kayıtlarına göre, 7 Ağustos 2002 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı'dan Arsen İlyasov adıyla ve 1984 doğumlu pasaportuyla Türkiye'ye giriş yapan genç basketbolcunun, daha sonra bu isimle hiçbir kaydına rastlanmadı. Ancak, 19 Eylül 2002 tarihinde Eskişehir'de Şemsettin Bulut isimli bir vatandaş, nüfus memurluğuna başvurdu ve 1987'de doğan çocuğunu kaydettirmeyi yıllardır unuttuğunu söyleyerek, Ersan İlyasova adıyla nüfus kağıdı aldı. Şemsettin Bulut'un noter huzurunda verdiği ifade ve oracıkta doldurulan tanıma senedi sayesinde Arsen İlyasov ismi tarihe karıştı ve Ersan İlyasova birkaç dakika içinde Türk vatandaşı oluverdi!
Türkçe bilmediği, hiçbir okula gitmediği ve askerlik kaydı olmadığı halde bir günde TC vatandaşı olan ve bu arada üç yaş da gençleşen Ersan'a, Ülker Kulübü kısa sürede lisans çıkarttı. 2.02'lik boyu ve Hidayet Türkoğlu'nu anımsatan hareketleriyle izleyenleri büyüleyen Özbek oyuncu, Yıldız Milli Takım Antrenörü Nihat İziç tarafından Ay-Yıldızlı kadroya çağrıldı ve Nisan ayında yapılan Avrupa Şampiyonası elemelerinde ilk kez milli oldu.
Özbekistan, FIBA'ya şikâyet etti
Şimdi Özbekistan Federasyonu, Arsen'in (ya da yeni adıyla Ersan'ın) peşinde. FIBA kuralları çiğnenerek yapılan bu vatandaşlık değiştirme işlemi, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun başını epeyce ağrıtacağa benziyor. Bu arada, Konya'da devam etmekte olan Türkiye Gençler Şampiyonası'nda da Ülker'in rakipleri, yaşı küçültülen Ersan İlyasova için peşpeşe itiraz dilekçeleri vermekle meşgul. Bakalım, bu karmaşık problem nasıl çözülecek?