19 Mayıs Stadı meydan muharebesi!

Dünkü Ankaragücü-Beşiktaş mücadelesinin öncesi, devre arası ve sonrasında olaylar bitmek bilmedi. 100'e yakın taraftar yaralanırken, polisin zaman zaman müdahalesinin dozunu artırmak zorunda kaldığı olaylarda birçok tutuklanan oldu.

ANKARA - Dünkü Ankaragücü-Beşiktaş mücadelesinin öncesi, devre arası ve sonrasında olaylar bitmek bilmedi. 100'e yakın taraftar yaralanırken, polisin zaman zaman müdahalesinin dozunu artırmak zorunda kaldığı olaylarda birçok tutuklanan oldu.
Başkentte böylesine gergin bir gün zaten bekleniyordu. Birincisi Ankaragücü, kupada Beşiktaş'a olaylı biçimde yenilerek elenmişti. İkincisi başkent ekibi taraftarlarının kardeş kulüp olarak gördüğü Bursaspor'un, İstanbul'un Siyah-Beyazlılarıyla ilişkileri iyi değildi. Dün birçok Bursalı da Ankaragücü tribününde yer aldı. Öyleki Bursa'dan gelen ve Yeşil-Beyazlı taraftarları taşıyan üç otobüs ise şehir girişinde durduruldu. Yapılan aramada çok sayıda suç aletine rastlandığı için otobüsler geri çevrildi.
Dünkü olaylar konuk ekip taraftarlarının 19 Mayıs'a gelmesiyle başladı. Polisler tren garı önünden itibaren arabaların kontrollü olarak geçişine izin verdi. Ancak İstanbul'dan özel arabalarıyla maç için Ankara'ya gelen Siyah-Beyazlı taraftarlar ile Sarı-Lacivertli taraftarlar arasında bir arbede yaşanması engellenemedi.
Davulların içinden meşale çıktı
Stat içinde de geniş önlem alan emniyet güçlerinin sıkı arama yapması girişlerde yığılmaya yol açtı. Arada sırada gerginlikler olsa da polis
bu aramalarda ilginç bir metodu ortaya çıkardı. İçeriye sokulmak istenilen davulların içerisinde meşaleler bulundu. Polis bu davullara el koydu.
Yaşananları 'devlet erkânı' da gördü
Maç içinde yaşananlara gelince, devre arasında iki takımın taraftarları birbirlerinin üstüne yabancı madde yağdırdı. Yaralanan bir taraftar ambulansa binerken Ankaragücü tribünlerine el hareketi yaptı. Ev sahibi taraftarları bu olaya tepki gösterince tribüne polis müdahale etmek istedi. Maçı izleyen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın gözleri önünde cereyan eden olaylarda Sarı-Lacivertliler polise karşı koydu. İkinci yarının başlamasını geciktiren olaylar sonra yatıştırıldı.
Karşılaşma sonrası stat dışında, Beşiktaşlıların çıkışını bekleyen Ankaragücü taraftarları bir kez daha polisle çatıştı. Polisin göz yaşartıcı bomba kullandığı olaylar sırasında Ankaragücü taraftarları emniyet güçlerine taşla saldırdı. Olaylar nedeniyle polis 100 taraftarı gözaltına aldı. (Spor Servisi)