20 bin atlet maraton koşacak

20 bin atlet maraton koşacak
20 bin atlet maraton koşacak
17 Kasım'da koşulacak 35. Vodafone İstanbul Maratonu'nda yaklaşık 20 bin atletin maraton koşması bekleniyor.

İSTANBUL (AA) - Bu yıl 17 Kasım Pazar günü 35. kez düzenlenecek Vodafone İstanbul Maratonu için kurulan Maraton EXPO Fuarı'nın açılışı yapıldı.

Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılan açılışta gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, daha önce ‘Avrasya Maratonu’ olarak düzenlenen organizasyonun bu yıldan itibaren ‘İstanbul Maratonu’ adı altında yapılacağını hatırlatarak, şöyle konuştu:
“Bu değişiklikten dolayı büyük destek aldık. Büyük organizasyonumuz bundan sonra şehrimizin ismiyle anılacak. Daha önceki senelerde maratonların yapıldığı diğer şehirlere gidildi. En son New York Belediye Başkanı'yla sohbet ettik. Onların organizasyonundan çok fazla farkımız yok. Onların bir farkı, halkın spora, koşuya katılma bilinci oluşmuş. Biz bu bilinci oluşturmaya çalışıyoruz. Diğer yarışlardan organizasyon açısından farkımız yok.”

Dünya çapında bir maraton düzenlediklerini vurgulayan Gümüşdağ, “Böyle dünya çapında organizasyon düzenlemek zordur. Bu yılın en gözde etkinliklerinden birisini yapıyoruz. İnşallah her geçen yıl daha iyi bir maraton yapacağız” diye konuştu.

Alpaslan Baki Ertekin ise organizasyonun ismini değiştirerek çok doğru bir iş yaptıklarını anlatıp, katılımcılara teşekkür etti.

Fuarda maraton ile ilgili bilgilerin yanı sıra, sporcu malzemelerinden sosyal yardım masalarına kadar birçok stant kuruldu. Çeşitli etkinliklerinde yapılacağı fuar, 14-16 kasım günleri arasında devam edecek. Maratonda yer alacak sporcular fuar alanına gelerek buradan göğüs numaralarını ve çiplerinin de içinde olduğu sporcu paketini alabilecek.

Koşmak, şehir ve halk


BİRİNCİYE 50 BİN DOLAR

17 Kasım’da koşulacak 35. Vodafone İstanbul Maratonu'na şu anda kadar yerli ve yabancı 16 bin 500 atletin müracaat ettiği açıklandı.
Fuar alanında 16 Kasım Cumartesi gününe kadar devam edecek kayıtlar sonunda yaklaşık 20 bin atletin maratona katılmasının beklendiği ifade edildi.

Maraton sonunda birinciye 50 bin dolar (Türk atlet birinci olursa 100 bin dolar) verilecek.

Bu arada, Uluslararası Atletizm Federasyonlar Birliği'nin (IAAF) tavsiyesi doğrultusunda organizasyon kapsamında bu yıl 15 Kilometre Koşu'nun Eminönü Ticaret Üniversitesi önünde biteceği, maratonun ise Sultanahmet At Meydanı'nda sonlanacağı kaydedildi.

Öte yandan, organizasyon kapsamında bu yıl güvenlik önlemleri de artırıldı. Yarış alanına görevliler ve göğüs numarası olanlar dışında kimse giremeyecek. Avrupa 'dan Asya'ya yaya geçişine de izin verilmeyecek.

Elvan ilk maratonunu İstanbul'da koşacak