20 bin seyirciyle antrenman

Avrupa Milletler Kupası İkinci Lig B Grubu Atletizm Yarışları'nda Süreyya Ayhan, 1500 metre müsabakasında 4.06.63'lük derecesiyle birinci oldu.
Haber: MURAT AĞCA / Arşivi

İSTANBUL - Avrupa Milletler Kupası İkinci Lig B Grubu Atletizm Yarışları'nda Süreyya Ayhan, 1500 metre müsabakasında 4.06.63'lük derecesiyle birinci oldu. Avrupa şampiyonu olduktan sonra ilk kez Türk seyircisinin karşısına çıkan Milli atlet yarışı, en yakın rakibinin 20 saniye önünde tamamladı. Ayhan sporseverlerin yoğun tezahüratları eşliğinde finiş çizgisini en yakın rakibinin 100 metre önünde göğüslerken, Estonyalı Maile Mangussen 4.26.00'lık derecesiyle ikinci, İsrailli Noah Beitler ise 4.27.84 ile üçüncü sırada yer aldı. Bu arada 5000 metrede Elvan Abeylegesse de 15.06.63'lük derecesiyle ilk sırayı aldı. Türkiye takım halinde 203 puanla ikinci olup terfi ederken, Estonya 212,5 puanla ilk sırayı aldı. Erkekler ise bekleneni veremedi.
Süreyya Ayhan, muhteşem bir heyecan yaşadığını ifade ederek, "Hayatımda unutamayacağım bir yarışı Avrupa Şampiyonası'nda görmüştüm. Bu yarış da öyle geçti. İnanılmaz seyirci desteği vardı. Bu beni çok mutlu ediyor" diye konuştu. Ayhan bu yarışın Paris'teki Dünya Şampiyonası öncesinde iyi bir prova olduğunu kayderek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim için çok rahat bir yarışma oldu. Zaten rakiplerimden derece olarak çok öndeydim. Ancak seyircilerimiz beni görmek için buraya kadar geldi. Bu nedenle onların istediği gibi koştum. Sonuçta atletizme olan ilginin giderek artması beni çok mutlu ediyor. Bu ilgiyi karşılıksız bırakmayacağım. Paris'ten iyi bir sonuçla döneceğime inanıyorum. Bana her konuda destek verenlere çok ama çok teşekkür ediyorum".
Sponsor azizliği
Ayhan, yarışta giydiği formada Türk bayrağının bulunmamasını da, şöyle açıkladı: "Bir spor firması ile anlaşmam vardı. Ancak problem olduğu için son anda bu formayı giydim. Onda da ay-yıldız vardı. Ancak yapıştırma olduğu için düştü. Ay-yıldız benim yüreğimde. Ay-yıldız'a layık olabilmek için 11 yılımı insan gibi yaşamadım. Avrupa şampiyonaları öncesinde yaşadığım heyecanı burada da yaşadım. Yarıştan önce elim ayağıma dolaştı. Hatta bu nedenle numaram sırtımda olduğu halde koştum.''
Ayhan'ın antrenörü Yücel Kop ise rakiplerin artık Süreyya Ayhan'ın taktiğini anladığını ve buna karşı taktik belirleme arayışları
içinde olduklarını vurgulayarak, "Biz de buna karşı önlemlerimizi
alıyoruz. Son 400 metrenin büyük bir önemi olacak. Onlara sürprizimiz var" şeklinde konuştu. Kop, ilk üç Golden League yarışına Ayhan'ın katılmayacağını, ancak Almanya ve İsviçre ayaklarıyla final yarışına katılacağını sözlerine ekledi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, Süreyya'nın muhteşem azmine hayran kaldığına işaret ederek, "Ayrı başarışı Paris ve Atina'da da bekliyoruz. Artık Türkiye olarak bu tür ciddi organizasyonları daha sık yapmalıyız" ifadesini kullandı. Öte yandan sporseverler ilk güne oranla yarışmalara daha fazla ilgi gösterdi. Dün Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yaklaşık 20 bin civarında sporsever vardı.