2002 yılının golcüsü Jardel

Galatasaray, dışarıda yeni golcüler arayadursun, eski
'değerlerinden' Mario Jardel, 2002 yılının en golcü futbolcusu oldu. Halen Portekiz'in Sporting Lizbon takımında forma giyen ve yılbaşı dolayısıyla gittiği ülkesinde sakatlanan...

İSTANBUL - Galatasaray, dışarıda yeni golcüler arayadursun, eski
'değerlerinden' Mario Jardel, 2002 yılının en golcü futbolcusu oldu. Halen Portekiz'in Sporting Lizbon takımında forma giyen ve yılbaşı dolayısıyla gittiği ülkesinde sakatlanan Brezilyalı yıldız, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu'nun (IFFHS) değerlendirmesine göre '2002 yılının en golcü oyuncusu' unvanını aldı. Yıl boyunca 30 maçta forma giyen Jardel, rakip filelere toplam 42 gol atarak maç başına 1.4 ortalama tutturdu ve geçen yılın en golcü futbolcusu oldu. Jardel, üstün performans gösterdiği bir yılda, özel hayatında problemler yaşamış, karısının kendisini terketmesiyle psikolojik bunalıma girerek Portekiz'den ayrılmak istemişti.
Sıralamada Jardel'in ardından, Bolivya'nın La Paz takımında forma giyen Joaquin Botero, 39 maçta 49 gol atarak, 1.256 ortalamayla ikinci, yine aynı ülkenin Santa Cruz takımında oynayan Jose Alfredo Castillo ise 38 karşılaşmada 46 gol kaydederek, 1.211 ortalamayla 3. sırada yer aldı.
En golcüler sıralamasında ilk 10'da, 4 Güney Amerikalı, 4 Avrupalı, 1 Afrikalı ve 1 de Asyalı futbolcu yer aldı.
(Spor Servisi)