2012'in ev sahibi Doğu Avrupa

2012 Avrupa Şampiyonası'na Polonya ve Ukrayna ev sahipliği yapacak. Dün toplanarak aday ülkeler arasında son değerlendirmeyi ve oylamayı yapan UEFA...

CARDIFF - 2012 Avrupa Şampiyonası'na Polonya ve Ukrayna ev sahipliği yapacak. Dün toplanarak aday ülkeler arasında son değerlendirmeyi ve oylamayı yapan UEFA, Dünya Kupası'ndan sonra ikinci büyük futbol organizasyonuna Polonya-Ukrayna ortaklığının ev sahipliği yapmasına karar verdi. Bu, aslında beklenmedik bir sonuçtu. Oylama öncesi tek başına aday olan İtalya ile Macaristan-Hırvatistan ortaklığına daha fazla şans veriliyordu. Özellikle İtalya oylamanın favorisi olarak gösteriliyordu. Fakat yapılan oylamada beklenen olmadı. UEFA Yönetim Kurulu'ndan, Polonya-Ukrayna ortaklığına sekiz oy çıkarken İtalya dört oyda kaldı. Macaristan-Hırvatistan ortaklığınaysa oy çıkmadı. İtalya'nın favori görüldüğü oylamada bu kadar açık bir farkla mağlubiyete uğraması ülke futbolunda son dönemde yaşanan şiddet olaylarına bağlanıyor. İtalya'da son olarak Catania-Palermo derbisinde büyük olaylar çıkmış, olaylar sonucunda bir polis hayatını kaybetmişti. Otoriteler bu olaylar sonrası sert önlemleri uygulamaya koymuştu.
2012 Avrupa Şampiyonası'yla birlikte Ukrayna ve Polonya ilk kez bu çapta bir futbol organizasyonuna ev sahipliği yapmış olacak. Ayrıca bu turnuvanın bir diğer özelliği Doğu Bloku ülkelerin oldukça uzun bir süreden sonra yeniden Avrupa futbolunun önemli temsilcilerini ağırlamış olmaları olacak. Son olarak 1976 yılında bir başka Doğu Bloku ülkesi, o dönemki adıyla Yugoslavya finallere ev sahipliği yapmıştı.
Maçlar sekiz merkezde
Polonya-Ukrayna ortaklığının özellikle stat standartları açısından önemli eksiklikleri bulunuyor. Buna karşın her iki ülkenin hükümetleri de bu ev sahipliğine büyük önem veriyor ve finallere dek statların Avrupa Şampiyonası için gerekli standartlara kavuşturulması bekleniyor. UEFA'ya yapılan teklifte finallerin dördü Polonya, dördü Ukrayna'da olmak üzere sekiz merkezde oynanması planlanıyor.
2012 yarışını Polonya-Ukrayna ortaklığının kazandığının belirlenmesi üzerine her iki ülkede de büyük sevinç yaşandı. Kararı coşkuyla karşılayan futbolseverler şehir merkezlerinde kutlamalar yaptı. İki ülkenin futbol otoriteleri de karardan duydukları memnuniyeti dile getiren açıklamalar yaptı. (Spor Servisi)