2022 Kış Olimpiyat Oyunları Pekin'de

2022 Kış Olimpiyat Oyunları Pekin'de
2022 Kış Olimpiyat Oyunları Pekin'de
2022 Kış Olimpiyat Oyunları'ha Çin'in Başkenti Pekin ev sahipliği yapacak. ekin finalde yarıştığı Kazakistan'ın başkenti Alma-Ata'yı 40 oya karşılık 44 oyla geride bıraktı.

RADİKAL - Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na Çin 'in başkenti Pekin kazandı.
Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da yapılan törende, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları'nın Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de gerçekleşeceği açıklandı. Pekin finalde yarıştığı Kazakistan'ın başkenti Alma-Ata'yı 40 oya karşılık 44 oyla geride bıraktı.

PEKİN ÇOK ELEŞTİRİLMİŞTİ

Pekin oylama öncesinde kente yeterli kar yağmadığı, hava kirliliği ve insan hakları ihlalleri sebebiyle eleştirilmiş ve olimpiyat oyunlarının bu kente verilmemesi yönünde çeşitli gruplar kampanyalar yürütmüştü. Çin yönetimi ise bu eleştirilere kente geçen yıl 70 cm kar yağdığını hatırlatarak bu oranın 'yeterli seviyeye çıkartılacağı' ve hava kirliliği ile mücadele konusunda olimpiyatların önemli bir araç olacağı yönünde cevap vermişti. 

İSTENMEYEN OLİMPİYAT OLDU

Öte yandan son dönemde olimpiyat oyunlarının ev sahibi ülkelere yüklediği ekonomik külfet tartışmaları 2022 Kış Oyunları için de yaşanmıştı. 2022 için aday adayı olan şehirlerden Münih, Stockholm, Krakow ve Graubünden'de yapılan referandumlarda halk olimpiyat oyunlarına 'hayır' oyu kullanmıştı.  ( Hürriyet )