25 metrekarelik tarih yıkılıyor!

25 metrekarelik tarih yıkılıyor!
25 metrekarelik tarih yıkılıyor!
Futbolda katı olan her şey buharlaşırken sıra Liverpool'un efsanevi soyunma odasına geldi.
Haber: ALİ KAYALAR / Arşivi

RADİKAL - Üç tane ahşap bank, bir taktik tahtası, tek bir saç kurutma makinesi, 52 ekran bir televizyon... İçeride ne internet var, ne telefon şarjı için priz. Bu en fazla 25 metrekarelik alan, bir Anadolu kulübünün değil, Liverpool’un soyunma odası ve kulübün efsane teknik direktörü Bill Shankly’in onlarca yıl önce getirdiği kurallar gereği böyle tasarlanmış. Amaç oyunculara kendilerini birer süper yıldız değil, kulüp çalışanı gibi hissettirmek.

Ömrünü Anka Kuşu logolu takıma vakfetmiş kulüp görevlisi Denise, “Yasak falan dinlemeyin, bol bol fotoğraf çekin burada” diyor. Anfield Stadı yenilenirken soyunma odası da değişecek, futbol filozofu Shankly’nin altın kuralları da.

Dışarıda heykeli duran adam, hocalara ve oyunculara kulübede rahat birer koltuk ayrılmasına bile izin vermemiş. “Taraftara layık gördüğümüz şey, oyunculara da yeterlidir,” diyerek yazlık sinema tipi koltukları korumuş. Futbolu “ hayat memat meselesinden daha ötesi” olarak gören Shankly, koca statta krampon odası dışında kendisine özel bir alan istememiş. Ve oyuncuların sadece çağrıldıklarında girebildikleri oda, yıllar boyu Liverpool’un karargâhı olmuş.  Taraftarın “olmasaydı olmazdık” dediği İskoç, burada üç şampiyonluk almış ve krampon odasındaki yerini, Kırmızılara altın çağını yaşatacak olan Bob Paisley’e bırakmış. Bu iki madenci çocuğunun izleri, stadın her köşesine sinmiş.

Artık son günlerini yaşayan soyunma odası, sadece Liverpoollulara değil rakibe de mesajlar veriyor:

- Dünyanın en büyük yıldızları olabilirsiniz ama mademki ev sahibi bizi, siz de şu küçük odada, dirsek dirseğe krampon bağlayacaksınız. Üstelik hemen burnumuzun dibinde, sadece dört buçuk metre ötemizde.

- Maç sonunda muhtemelen galibiyet şarkılarımızı duyacaksınız.

-Kurusa bakmayın, soğuk bir şeyler içmek isterseniz kantine gitmek için seyircilerin arasına karışmanız lazım.

- Bu arada, dışarıda da bir yedek kulübemiz yok. Sadece tribün koltuklarının bir kısmını size ayırdık. Ve ağzınızda sakız varsa, koltukların önündeki kutuya atın. Hayır, Sir Alex Ferguson, bu kuralı sizi sinir etmek için getirmedik. Sayın Morinho, lütfen siz de…

 - Her birimiz soyunma odasından iki adım ötedeki sahayı çıkarken şu “This is Anfield” – “Burası Anfield” tabelasına dokunuyoruz. Uğur getirdiği kesin; tam yedi sezon mağlubiyet görmedik burada. Liverpool’a saygınız varsa siz de değebilirsiniz. Manchester’ın David Beckham’ı, Arsenal’in Thiery Henry’si öyle yapardı.  

 

EVERTON’LA AYNI STAT MI!

 

İngiltere’deki pek çok stadı tasarlayan Archibald Leitch’ın çizdiği Anfield Stadı’nı yenileme çalışmaları aslında 2002’te başladı. Belediye, 2007’ye kadar Liverpool’a ve ezeli rakip Everton’a tek bir stat yapıp dönüşümlü olarak oynamalarını önerdi defalarca. Malum, Liverpool, Everton’dan kopma. Koparan adamın, yani eski belediye başkanı ve Everton yöneticisi John Houlding’in kurduğu asırlık birahane de stadın bulunduğu mahallede hala çalışıyor.

Teklif iki taraftan da kabul görmeyince Liverpool’a yeni bir stat inşa etmeleri için hemen 300 metre ötede bir arazi de verildi aslında. Tam o dönemki Amerikalı sahipler inşaatı –ve ardından Anfield’ın yıkımını- başlatacaktı ki 2008 ekonomik krizi imdada yetişti. Paralar erimişti. 2011’de Liverpool’u satın alan John W. Henry de “Kop tribünün eşi benzeri yok” diyerek yeni stat planlarını rafa kaldırdı, 2016-2017 sezonuna kadar sürmesi beklenen renovasyonu başlattı.

Belki yenilenen stattaki yeni soyunma odasında hoca Brendan Rodgers oyuncuları "goy goy yapmasınlar” diye yine (Shankly’nin) istediği düzende oturtmaya devam edebilir ama Kırmızılar’ın bu odayla birlikte “Anfield Ruhu”ndan bir parça daha kaybedeceği kesin. Bu basit odada 18 lig şampiyonluğunun, en sonuncusu İstanbul’da alınan beş Şampiyonlar Ligi kupasına giden zorlu yolun, sayısız başka kupanın, sayısız başarısızlığın ve hala alınamayan Premier League şampiyonluğu için verilen kavganın gürültüsü var. Yeni bir soyunma odasına bunca üzüntüyü ve sevinci doldurmak yıllar sürecektir.  

Daha önce krampon odası yıkılmış, yerine bol sponsor logolu "basın odası" yapılmıştı. Şimdi sırada yedek kulübesi ve hatta “Kop tribünü” var. Değişim başladı bir kere. Patron tribünleri çok sevse bile.