28 milyon TL'lik prim geri mi ödenecek?

28 milyon TL'lik prim geri mi ödenecek?
28 milyon TL'lik prim geri mi ödenecek?
2010 FIBA Dünya Kupası'nda ikinci olan A Milli Takım'a, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla verilen 28 milyon TL'lik primin, Teftiş Kurulu tarafından 'usulsüzlük' olduğu gerekçesiyle iadesi istendi.

2010'da ülkemizde yapılan FIBA Dünya Kupası’nda Türkiye engelleri bir bir aşıyordu... 8 Eylül’de Slovenya’yı 95-68 yendiğimizde takım kaptanı Hidayet Türkoğlu, canlı yayında “Maddi manevi her türlü desteği bekliyoruz” diyerek prim istediklerini açık açık söyledi. 11 Eylül’deki Sırbistan galibiyeti sonrası da ‘Tekrar söyleyeyim mi dedi’ ve yine prim talebinde bulundu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN VERMİŞTİ

O turnuvada 12 Dev Adam, ülkemizi gururla temsil etmiş ve dünya ikinciliği kürsüsüne çıkmıştı… Buraya kadar her şey normal ama sonrası, içinden çıkılması güç ve davayı da beraberinde getiren bir krize dönüşmüştü. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan , 12 Dev Adam’a rekor prim vermişti. A Milli Takım’a toplam 28 milyon 70 bin TL’lik ödeme yapılmıştı. Ancak bu prim konusu yargıya taşındı.

'ÖRTÜLÜ ÖDENEK' DENDİ AMA...

Millet Gazetesi'nin haberine göre;paranın nereden karşılandığı ve kimlere dağıtıldığı tartışıldı, eleştiri aldı. Önce örtülü ödenekten karşılandığı söylendi. Konunun yargıya taşınmasının ardından primlerin Spor Toto Teşkilat Müdürlüğü tarafından karşılandığı duyuruldu. Fakat bunlar konunun kapanmasını sağlamadı.

Teftiş Kurulu primlerle ilgili raporusunu hazırladı ve dağıtımda usulsüzlük olduğunu belirtip 'paranın geri verilmesini' istedi.