29 yıllık 'seri'yi Serena bozdu

1978 yılıydı. Avustralya Açık tek bayanlar mücadelesinde Chris O'Neill seribaşı olmadığı halde şampiyonluğu kazanmış ve tenis severleri şaşkınlığa uğratmıştı.

MELBOURNE - 1978 yılıydı. Avustralya Açık tek bayanlar mücadelesinde Chris O'Neill seribaşı olmadığı halde şampiyonluğu kazanmış ve tenis severleri şaşkınlığa uğratmıştı. 29 yıl sonra aynı başarıyı bu kez Serena Williams gösterdi.
Avustralya Açık başladığında pek çok kişi Serena Williams'ın sakatlıklarla geçen yılın ardından çıkış yakalayacağına inanmıyordu. Fakat kimse elde edeceği başarının bu kadar büyük olabileceğini kestirememişti. Üstelik tenis yazarları Williams'ın sakatlıkların ardından formunu yakalayamadığını söylüyor ve Williams'a şans tanımıyorlardı.
Oysa Amerikalı raket dün belki kendisinin bile beklemediği kadar rahat bir final maçına çıktı. Bir saat iki dakika süren maçın ardından tabela 6-1 ve 6-2'lik rahat kazanılmış iki set sonrası 2007'nin ilk grand slam şampiyonluğunun Serena Williams'a gittiğini gösteriyordu. Williams, başarısı kadar güzelliğiyle de tanınan Maria Şarapova'yı güce ve hıza dayalı oyunuyla kolayca mağlup etmeyi bilmişti.
14. sıraya yükselecek
Williams'ın maçı sonrasında kendisini eleştirenlere yüklendi. "Harika bir galibiyet oldu" diyordu 25 yaşındaki raket ve devam ediyordu: "İnsanlar hakkımda pek çok kötü şey söyledi. 'Hazır değil' denildi. Oysa hep hazırdım. Bugün 2,5-3 saat kortta kalabilecek kadar güçlüydüm." Williams bu şampiyonluğu 2003'te vurularak ölen üvey kardeşi Yetunde Price'a adadığını da sözlerine eklemeden geçmedi.
Williams bu şampiyonluk sonucunda önümüzdeki hafta dünya sıralamasında 14. sıraya yükselecek. Şarapova ise ilk sırayı alacak. Avustralya'da tek erkekler finali bugün saat 10.30'da başlayacak ve Eurosport'tan naklen yayımlanacak. (Spor Servisi)