3 büyük kulübün taraftar gruplarına bilet operasyonu

3 büyük kulübün taraftar gruplarına bilet operasyonu
3 büyük kulübün taraftar gruplarına bilet operasyonu
Polis ekipleri, İstanbul'da Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin taraftar gruplarına yönelik bu sabah saatlerinde büyük bir operasyon başlattı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Polisi, yaklaşık 1,5 yıl önce Kadıköy'de polis araçlarının yakıldığı, bir benzin istasyonun patlama tehlikesi geçirdiği olaylı Galatasaray Fenerbehçe derbisi sonrası başlattığı incelemeler sonrası bu sabah operasyon için düğmeye bastı. İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Mersin'de yürütülen operasyonda 500 polis katıldı. İstanbul'da 16 ayrı ilçede yaklaşık 100 adrese baskınlar düzenlendi. Yapılan baskınlarda 70 kişi gözaltına alındı. .Polisin operasyonun ismini "holiganizm operasyonu" koyduğu, tribün olaylarını mercek altına alarak uzun süredir teknik ve fiziki takip yaptığı öğrenildi.

Operasyonun bilet dağıtılmasıyla ilgili olduğu, üç büyük takımın taraftar gruplarından Deplasman Kartalları, Çarşı, Ultraslan, FenerbahCHE mensubu kişilerin şu anda gözaltında olduğu öğrenildi.

TRİBÜN LİDERLERİ DE GÖZALTINDA
Operasyonların Beşiktaş , Kadıköy ve Üsküdar'da yoğunlaşan operasyonda dözaltına alınanlar arasında Galatasaray taraftar grubu Ultraslan'ın lideri olan ve taraftarlar arasında Sebo olarak da tanınan Muzaffer Şirin, Galatasaray'da bilet işlerinden sorumlu çalışan Mehmet Baydur, Fenerbahçe 'nin tribün lideri Sefa Kalya ve Beşiktaş tribün lideri Alen Markaryan da bulunuyor.

Polisler, sabah saatlerinde Markanyan'ın Üsküdar'daki evine geldi. Alen Markaryan polisler arasında evden çıkarıldı. Neden gözaltına alındığına yönelik soruya Alen Markaryan, "bilmiyorum" yanıtını verdi. Markaryan ve Ultraslan lideri Muzaffer Şirin , Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Emniyete getirilenlerden birçoğunun kelepçeli olduğu görüldü.  İçeriye sokulan bir Beşiktaş taraftarının kelepçeli olduğu halde elleriyle kartal pençesi işareti yaptığı görüldü.

GALATASARAY'DA ACİL TOPLANTI

Galatasaray'da İcra Kurulu Başkanı Lütfi Arıboğan ve yönetici Sedat Doğan, kulüpte Stat Bilet Dağıtım Sorumlusu olarak görev yapan Mehmet Baydur'un gözaltına alınması sonrası, bilet işlerinden sorumlu diğer kişilerle olağanüstü toplantıya girdi.

BAKAN GÜLER: ÇETE OPERASYONU
Operasyon hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı Muammer Güler, operasyonun 6222 sayılı 'sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesini' düzenleyen kanun kapsamında olmadığını, organize suç kapsamında gerçekleştirildiğini açıkladı.