30. Cumhurbaşkanlığı Kupası Karşıyaka'nın!

30. Cumhurbaşkanlığı Kupası Karşıyaka'nın!
30. Cumhurbaşkanlığı Kupası Karşıyaka'nın!
'Cumhurbaşkanı Erdoğan gelecek mi , gelirse tepki görür mü?' soruları arasında başlayan ve takımlara sadece 2 bin 400 biletin ayrıldığı mücadelede Fenerbahçe Ülker'i 77-75'lik skorla mağlup eden Pınar Karşıyaka 30. Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın sahibi oldu.

Türkiye Basketbol Ligi'ni geçen sezon şampiyon tamamlayan Fenerbahçe Ülker ile Türkiye Kupası'nın sahibi Pınar Karşıyaka, 30. Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanmak için karşı karşıya geldi. Mücadeleden galip ayrılan taraf 77-75'lik skorla Pınar Karşıyaka oldu. Bu skorla Pınar Karşıyaka 30. Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı müzesine götürdü.

Ankara Arena’da oynanan Fenerbahçe Ülker-Pınar Karşıyaka 30. Cumhurbaşkanlığı Kupası maçına, Basketbol Federasyonu’nun biletlere bloke koyması damga vurdu. Daha önce Konya’da oynanacağı yönünde iddialar ortaya atılan, birkaç gün önce de müsabakanın Ankara’da oynanacağının kesinlik kazanması ile başlayan süreçte ilginç olaylar yaşandı.

FEDERASYON 8 BİN BİLETİ BLOKE ETTİ

Basketbol Federasyonu, iki kulüp için bin 250'şer adet bilet tahsisi yaptı ve 10 bin 400 kişi kapasiteli salonda, Fenerbahçe Ülker ve Pınar Karşıyaka taraftarlarına 6’şar blok tahsis etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın maçı izleme ihtimalinin bulunması üzerine, tribünlerden yükselecek tepkilerden endişelenen federasyon yetkilileri, kulüplere ayırdığı biletlerin dışında kalan yaklaşık 8 bin bileti bloke ederek satışını durdurdu. Maçın başlamasına çok az bir süre kala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müsabakaya gelmeyeceği kesinleşince biletler saat 17.00’den itibaren acilen satışa sunuldu. 

Tribünde Ak Parti - Karşıyaka kavgası


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2010 yılında yapılan Dünya Basketbol Şampiyonası finallerini izlemeye gittiğinde, tribünlerin tepkisi ile karşılamış, yaşananlar spor camiasında tartışmalara yol açmıştı.

SALONUN BÜYÜK BÖLÜMÜ BOŞ KALDI

Maçtan bir gün önce saat 20.00’de satışa sunulan biletleri Biletix kanalı ile alan ve biletlerin tamamını tüketen taraftarlar, salondaki yerini alırken, bu gelişmelerden bir çok insanın haberi olmadığından, salonun büyük kısmı maçın başlarında boş kaldı. Dakikalar ilerledikçe salondaki taraftar sayısının artması dikkat çekti.

MAHMUT USLU: FEDERASYON NEDEN BÖYLE YAPTI ANLAYAMADIK

Bilet konusunda mağdur edildiklerini dile getiren Fenerbahçe Genel Sekreteri Mahmut Uslu, "Federasyon neden böyle bir uygulama yaptı anlayamadık. Olan bize oldu. Tüm taraftarlar kulübümüzü arayarak mağdur olduklarını söyledi. Sadece biz değil Karşıyaka Kulübü de mağdur oldu. Boş tribünlere maç oynatılmak isteniyor" diye konuştu. Uslu, takımlar ısınmak için salonda bulunduğu sırada yanına gelen Basketbol Federasyonu Ligler Direktörü Ayhan Özgümüş’e, “Boş tribünler önünde maç mı oynatılır. Bin 200, bin 300 bilet mi ayrılır” diyerek sitem etti. Öte yandan Pınar Karşıyaka yöneticileri de bu olaya tepki gösterdi.

820 POLİS, 150 ÖZEL GÜVENLİK SALONDA, 400 ÇEVİK KUVVET YEDEKTE!

Ankara Emniyeti’nin, maç için geniş güvenlik önlemi alması dikkat çekti. Salonda 820 polis görev alırken, 150 özel güvenlik de hazır bulundu. 400 çevik kuvvet ekibi de olası bir gerginliğin yaşanması ihtimali nedeniyle, yedek kuvvet olarak hazırda bekletildi.

Pınar Karşıyaka ile Fenerbahçe Ülker taraftarları, aynı tribünün farklı bloklarına yerleştirilirken, iki tarafın arasına güvenlik kordonu oluşturuldu ve o alana dev bir maçla ilgili afiş asıldı.

Maç başlamadan önce Pınar Karşıyaka taraftarı ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ şeklinde slogan atarken, Fenerbahçe taraftarı da buna alkışlarla eşlik etti. Pınar Karşıyaka taraftarı, tribünde Mustafa Kemal Atatürk ’ün posterini astı. Maç başlamadan önce Karşıyaka taraftarı, hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okurken, tüm tribünler de kendilerine eşlik etti. (Hürriyet)