42 yıllık hesabı kapatmak için...

Euro 2008 elemeleri C Grubu'nda, yedi maç sonunda 13 puanla üçüncü sırada yer alan Türkiye, 8 Eylül'de deplasmanda oynayacağı Malta maçı öncesinde bugün Romanya'yla bir hazırlık maçı oynuyor.

BÜKREŞ - Euro 2008 elemeleri C Grubu'nda, yedi maç sonunda 13 puanla üçüncü sırada yer alan Türkiye, 8 Eylül'de deplasmanda oynayacağı Malta maçı öncesinde bugün Romanya'yla bir hazırlık maçı oynuyor. 1985-86 sezonunda Avrupa'nın en büyüğü olan Steaua Bükreş'in efsanevi kadrosunda yer alan Victor Piturca'nın çalıştırdığı rakip takım, yer aldığı G Grubu'nda liderlik koltuğunda oturuyor. 'Transilvanyalılar', geride kalan yedi maçın ardından 17 puan toplarken Bulgaristan ile grubun favorisi konumundaki Hollanda'yı geride bıraktı. Kadrosunda bir zamanlar Galatasaray forması da giyen Gabriel Tamas'ın da yer aldığı Romanya'nın en tehlikeli silahı bir zamanlar Juventus ve Chelsea formaları da giyen ve halen Fiorentina'da oynayan Adrian Mutu.
Maç için dün Romanya'ya gelen Milli Takım, akşam saatlerinde bir antrenman yaptı. Burada basın mensuplarıyla sohbet eden teknik direktör Fatih Terim, bugünkü maçta beklenenin aksine Hakan Şükür'ü ilk 11'de sahaya sürmeyeceğini söyledi. Terim, Ay-Yıldızlılar'ın Gürcistan'la oynadığı son hazırlık maçının aksine bugünkü karşılaşmanın sakin geçeceğine inandığını dile getirdi.
Son galibiyet 1965'te
İşin tarihsel boyutlarına gelince, Türkiye Romanya'ya futbolda ilginç bir geçmişi paylaşıyor. Kırmızı-Beyazlılar, 'Drakula'nın torunları'yla bugüne kadar 21 kez oynadı. Bu, şu demek: Türkiye tarihinde en çok Romanya'yla karşılaştı. Geride kalan 21 randevunun 11'ini Romanya kazanırken Kırmızı-Beyazlılar sadece üç kez sahadan galip ayrıldı. Ay-Yıldızlılar ayrıca 26 Ekim 1923'te, tarihindeki ilk milli maçı da yine Romanya'yla yapmıştı. Öte yandan Türkiye, rakibi karşısında 23 Ekim 1965'ten bu yana galibiyet yüzü görmedi. (Spor Servisi)