49'uncu Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu başladı

49'uncu Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu başladı
49'uncu Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu başladı

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ilk etabını Alman sporcu Marcel Kittel 3.08.27 süreyle 1'inci tamamladı

Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun düzenlediği 49'uncu Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Alanya - Alanya etabıyla başladı.

ALANYA - 'Turkuaz Rekabet' sloganıyla bu yıl 49'uncusu düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun startı, saat 12.55'te Alanya'da verildi. Atatürk Meydanı'ndan başlayan Alanya - Alanya etabına, 25 takımdan 193 sporcu katıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı'nın verdiği turun startına, Antalya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Dur, Oba Belediye Başkanı Ak Partili Emin Hatipoğlu, Emişbeleni Belediye Başkanı Ak Partili Nurettin Uludağ, Finlandiya'nın Alanya Fahri Konsolosu ve Süper Lig Hakemi Kuddusi Müftüoğlu da katıldı. 143 kilometrelik etabın finişi yine Atatürk Meydanı'nda gerçekleşecek.

1 MİLYAR KİŞİ İZLİYOR

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Türkiye'nin tanıtımı ve bisiklet sporunun gelişmesi açısından bu tura önem verdiklerini söyledi. Bu turun 123 ülkede yayınlandığını belirten Arıcı, "Televizyon yayınları 1 milyar kişiye ulaşıyor. Ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtma şansımız oluyor. Bildiğiniz gibi İstanbul , 2020 Olimpiyatları'na aday. Bu gibi organizasyonlar, 2020 Olimpiyatları'nı yapacağımızın bir göstergesidir" dedi.

9 PROFESYONEL TAKIM KATILDI

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ise Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun 6'ncı kez dünyanın birçok ülkesinde yayınlandığını söyledi. Yayın yapan ülke sayısının 130'dan 160'a yükseldiğini belirten Müftüoğlu, "Bu da turumuzun daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Sportif açıdan ise 2 yokuş etabı olmasından dolayı bu yıl takımların kadrolarında da değişiklikler yaşandı. Tura geçen yıl 8 profesyonel takım katılmıştı. Bu sayı bu yıl 9'a çıktı. İnşallah turu İstanbul'da kazasız belasız tamamlamak istiyoruz" diye konuştu.

TURA KATILAN TAKIMLAR

Tura katılan takımlar ise şöyle:

Astana (Kazakistan), Blanco, Argos (Hollanda), Katusha (Rusya), Lampre, Bardiani Valvole, Selle Italia (İtalya), Lotto Belisol, Omega Pharma, Accent Jobs, Crelan (Belçika), Orica Green (Avustralya), Saxo (Danimarka), Bretagne, Sojasun, Cofidis, Europcar (Fransa), Caja Rural (İspanya), Polkowice (Polonya), Colombia (Kolombiya), Qhubeka (Güney Afrika), Endura (Almanya), Novo Nordisk, United Healthcare (ABD), Torku Şeker Spor (Türkiye).ALANYA ETABININ GALİBİ ALMAN MARCEL KITTEL

Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun 'Turkuaz Rekabet' sloganıyla bu yıl 49'uncusunu düzenlediği Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ilk etabı olan Alanya-Alanya etabı sona erdi. Atatürk Meydanı'ndan saat 12.55'te verilen startla başlayan 143 kilometrelik etabı, Argos-Shimano takımından Alman sporcu Marcel Kittel 3.08.27 süreyle 1'inci tamamladı. Lotto-Belisol takımından Alman Andre Greipel 3.08.31 süreyle 2'nci, Torku Şekerspor'dan Ukraynalı Yuri Metlushenko ise 3.08.33 süreyle 3'üncü oldu.

KÜRSÜDE ALANYA MUZU

Kürsüye çıkan sporculardan etabın 1'incisi Marcel Kittel'e madalyasını, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, 2'nci Andre Greipel'e Antalya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, 3'üncü Yuri Metlushenko'ya ise Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir verdi. Kürsüye çıkan sporculara Alanya muzu verildi. Türk Hava Yolları Antalya Müdürü Ömer Durna ise kürsüye çıkan sporculara uçak bileti hediye etti.

MARCEL KITTEL'E 2 MAYO

Alanya- Alanya etabının 1'incisi Marcel Kittel, turkuaz ve yeşil mayonun da sahibi oldu. Kırmızı mayoyu Torku Şekerspor'dan Mustafa Sayar, beyaz mayoyu ise Kathusha takımından Rus sporcu Mikhail Ignatyev giydi. Turu 3'üncü tamamlayan Torku Şekerspor'dan Yuri Metlushenko, yarışa, erken çıkış yaparak başladığını belirterek, 3'üncü olmasında bunun büyük etkisi olduğunu söyledi.

Kırmızı mayo giyen Torku Şekerspor'dan Mustafa Sayar ise "Takımımız açısından bu yarış çok güzel geçti. Takım arkadaşlarım yarış boyunca bana yardımcı oldu. İnşallah önümüzdeki etaplarda da bulunduğumuz konumu koruyarak, etap zaferleri kazanmak istiyoruz" dedi.

Tur, yarın saat 13.00'te startı verilecek 150 kilometrelik Alanya-Antalya etabıyla devam edecek. (dha/Teoman Eriş- Özgür Yılmaz)