5 futbolcunun hayatını kurtaran hakem

5 futbolcunun hayatını kurtaran hakem
5 futbolcunun hayatını kurtaran hakem
Osmaniye bölgesi hakemlerinden Hanifi Temurtaş, dili boğazına kaçan futbolculara yaptığı müdahalelerle 5 kişinin hayatını kurtardı.

OSMANİYE - Özel güvenlik görevlisi olan aynı zamanda hakemlik de yapan Hanifi Temurtaş, yeşil sahalarda pek sık görülmeyen ancak yaşandığında oldukça tehlikeli olan dilin boğaza kaçması olayıyla meslek hayatında birçok kez karşılaştı. Yönettiği maçlarda karşılaştığı bu olaylara hemen müdahale eden Temurtaş, bugüne kadar 5 futbolcuyu yaşama döndürdü.

Temurtaş, son olarak Kadirli Kaymakamlığı tarafından düzenlenen halı saha turnuvasında dili boğazına kaçan futbolcu Mustafa Eser'e müdahale etti.

Kadirli'de düzenlenen 2. Geleneksel Kurum ve Kuruluşlararası Futbol Turnuvası kapsamında bir halı sahada oynanan Eserpenspor ile Alfabe Yazılım Spor maçının bitmesine 5 dakika kala Eserpensporlu Mustafa Eser (39), rakibiyle çarpışması sonucu yere düştü. Dili boğazına kaçan futbolcu fenalaştı. Çağrılan ambulans beklenirken karşılaşmanın hakemi Temurtaş, parmaklarıyla oyuncunun dilini çıkarıp nefes almasını sağladı. Daha sonra ambulanstaki görevlilerin müdahale ettiği Eser, kaldırıldığı Osmaniye Devlet Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

Hakem Temurtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halı saha turnuvasında hakemlik yaptığı maçta, çarpışma sonucu futbolcu Eser'in nefessiz kaldığını görünce müdahale ettiğini söyledi.

Eser'in dişlerinin kilitlenmesi üzerine çenesini açıp parmağıyla boğazına kaçan dilini çıkardığını anlatan Temurtaş, şunları söyledi:
"Osmaniye bölgesinde 16 yıldır hakemlik yapıyorum. Eğitim seminerlerimizde bu tür olaylara karşı ne yapılması gerektiği konusunda da bilgi veriliyor. Mustafa arkadaşımızın dilinin boğazına kaçtığını ve nefessiz kaldığını görünce müdahale ettim. Dişleri kilitlenmişti, çenesini açtım. Parmağımla boğazına kaçan dilini çıkardım. Bu şekilde hayatını kurtardım. Daha önce de görev aldığım 4 maçta da aynı şekilde 4 sporcunun dili boğazına kaçmıştı. Onlara da aynı şekilde müdahale etmiştim."

Futbolcu Mustafa Eser ise hakem Temurtaş'a teşekkür etti. Mustafa Eser, hayatında ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını belirterek, "Maç esnasında rakip futbolcu ile çarpışmam sonucu dilim boğazıma kaçtı. Maçın hakemi Temurtaş'ın müdahalesi sonucu hayatım kurtuldu. Çok mutluyum. Allah razı olsun" diye konuştu.

Öte yandan Eser'in sakatlandığı anda 2-1 yenik olan Eserpenspor, geride kalan 5 dakika içinde bir gol daha yiyerek rakibine 3-1 yenilip elendi. (AA)