500 kere maşallah!

500 kere maşallah!
500 kere maşallah!
Türkiye Milli Takımı 89 yıllık tarihindeki 500. maçına bugün Danimarka karşısında çıkacak. ATV'den yayımlanacak maç öncesi özel bir organizasyon gerçekleştirilecek.

Türkiye , 89 yıllık tarihindeki 500. maçında bugün Danimarka ile karşılaşacak. Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’da oynanacak ve saat 21.00’de başlayacak karşılaşma ATV’den naklen yayınlanacak. Karşılaşmaya geçmiş TFF başkanları, teknik direktörler ve Milli Takım futbolcuları özel olarak davet edildi. Törende ayrıca dört ayrı kategorideki futbol adamlarına, verdikleri hizmetler dolayısıyla plaket sunulacak. Plaket merasiminde, Milli Takım tarihinde iz bırakan futbolcular, unutulmaz başarılara imza atan teknik direktörler ve Milli Takım formasını 50’nin üzerinde giyen oyunculara teşekkür edilecek. Ayrıca Hadise de mini bir konser verecek.
Danimarka karşısında beşinci kez ‘Dalya’ diyecek olan Ay-Yıldızlılar bundan önce oynadığı 263’ü resmi, 236’sı özel toplam 499 maçta 180 galibiyet, 116 beraberlik aldı, 203 kez de rakiplerine yenildi. Milliler 89 yıllık süreçte beş farklı kıtadan 82 ayrı ülkenin milli takımlarıyla resmi ve özel maç oynadı. Türkiye, Avrupalılarla 428, Asyalılarla 27, Afrikalılarla 21, Amerikalılarla 20, Okyanusyalılarla ise 3 kez karşı karşıya geldi.
Türk sporunun ilk teşkilatı olan Türk İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kurulmasının ardından Yusuf Ziya Öniş başkanlığında ilk Türk Futbol Federasyonu 1923 yılında Şehzadebaşı’ndaki Letafet Apartmanı salonunda yapılan toplantıda ‘Futbol Heyet-i Müttehidesi’ adıyla kuruldu. Ardından FIFA’ya başvuran Türkiye, 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA’nın 26. üyesi oldu. Ay-Yıldızlılar ilk milli maçını Cumhuriyetin ilanından üç gün 26 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Taksim Stadı’nda Romanya’yla oynadı.

En çok İsviçre’yi yendik
2-2 biten maçta Türkiye’nin ilk golünü Zeki Rıza Sporel kaydederken Türkiye ilk galibiyetini 17 Haziran 1924’te Finlandiya karşısında aldı. Türkiye, bu güne kadar en çok (24 kez) Romanya ile oynarken, en çok (8 kez) İsviçre’yi yendi. Ay-Yıldızlılar en çok (13 kez) Romanya’ya kaybederken, en çok (30 kez) Bulgaristan ağlarını sarstı.

Avcı: Çok gururluyuz
Danimarka maçı öncesinde Sercan Sararer rahatsızlığı nedeniyle kadrodan çıkarılırken, basın toplantısı düzenleyen Teknik Direktör Abdullah Avcı, 500. maçı oynamanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Milli Takım’ın 89 yıllık tarihinde hizmet vermiş herkese teşekkür eden Avcı, “İlk golümüzü atan Zeki Rıza Sporel’e, 643 futbolcumuza, Milli Takım formasını 120 kez giymiş Rüştü Reçber’e, bütün teknik direktörlere ve milli takım teknik direktörlüğünü 92 kez yapmış Fatih Terim ile idari kadromuza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Avcı, Danimarka maçı için ise “Bu karşılaşma öncesi. Milli takıma hizmeti geçmiş herkesi yanımızda görmekten son derece mutlu olacağız” diye konuştu.