@gokhan_karatas

90 milyon euroluk darbe

90 milyon euroluk darbe
90 milyon euroluk darbe
Fenerbahçe ve Beşiktaş'a verilen men cezaları UEFA Tahkim Kurulu tarafından onanırsa, iki kulüp önemli bir gelir kaybı yaşayacak.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ / Arşivi

Radikal.com.tr - UEFA'dan gelen haberle sarsılan Fenerbahçe ve Beşiktaş , Avrupa kupalarına katılabilmek için 3 gün içinde UEFA Tahkim Kurulu'na itirazda bulunacak. Olumsuz yanıt ihtimali ise temsilcilerimiz için hem marka değeri hem de mali açıdan büyük kayıp anlamına geliyor.

FENERBAHÇE'NİN ZARARI 70 MİLYON EURO

Şampiyonlar Ligi'nde play-off aşamasını geçmesi halinde, yayın havuzundan gelecek yaklaşık 6 milyon euronun yanı sıra 8.6 milyon euro 'ayak bastı' parasının sahibi olacak Fenerbahçe, gruptaki her galibiyet için 1 milyon euro, beraberlik için 500 bin euro bonus kazanacaktı. Tur atladıkça gelirini arttıracak sarı-lacivertliler, çeyrek finale kadar çıkması durumunda ise yaklaşık 30 milyon euroyu kasasına koyacaktı.

Nitekim Devler Ligi'nde geçtiğimiz sezon son 8 takım arasına kalan Galatasaray , UEFA'dan 33 milyon euro gelir sağlamıştı. Ön eleme mücadelesi ve iç sahada en az 3 grup karşılaşması üzerinden stat hasılatı, maç günü lisanslı ürün satışı ve yeni sponsorluk gibi kalemler eklendiğinde Fenerbahçe için söz konusu rakam 35 milyon euroya çıkıyor. UEFA'nın 2+1 yıllık cezası değişmezse, bir sonraki sezon da Avrupa kapıları kapanacağı için zarar 70 milyon euro seviyesine ulaşıyor.

Avrupa'ya gidecekler takımlar


BEŞİKTAŞ'IN ZARARI 20 MİLYON EURO

UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play kriterlere uyulmadığı gerekçesiyle geçtiğimiz yıl Avrupa kupalarından men edilen Beşiktaş, UEFA Tahkim Kurulu kararının ardından yeniden Avrupa sahnesinden uzak kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Başkan Fikret Orman, geçen yıl Avrupa Ligi'ne katılamadıkları için 8-10 milyon euro kaybettiklerini açıklamıştı.

2012-2013 sezonu için aynı durumun geçerli olması halinde, sıcak para sıkıntısı sebebiyle nakit akışını düzeltmekte zorlanan siyah-beyazlı kulüp, son 2 yılda 20 milyon euro geliri kaçırmış olacak.

Beşiktaş ve Fener'e UEFA'dan ceza: Futbol'un kara günü

Trabzonspor'dan ilk açıklama