90 yıl sonra yelkenler yeniden Marmara'da

Marmara Denizi, yarın ilginç bir yelken yarışına sahne olacak. İstanbul Yelken Kulübü üyelerinden biri Paris'te sahafları dolaşırken Osmanlıca yazılmış olan bir kitapçık bulmuş.

İSTANBUL - Marmara Denizi, yarın ilginç bir yelken yarışına sahne olacak. İstanbul Yelken Kulübü üyelerinden biri Paris'te sahafları dolaşırken Osmanlıca yazılmış olan bir kitapçık bulmuş. Tercümenin ardından bunun bir yelken yarışının kurallarını ve rotasını anlatan bir kitapçık olduğu anlaşılmış. İstanbul Yelken Kulübü'nün katkılarıyla başta UBS AG olmak üzere Swiss International Airlines, Audermars Piguet, Swissotel The Bosphorus ve Peri Yachting sponsorluğunda yapılacak olan UBS Cup Nostalji 1917, tam 90 yıl sonra o yarışa tekrar hayat veriyor.
Yarınki yarışta 90 yıl önceki rota takip edilecek ve kurallar aynı olacak. Kabotaj Bayramı'nın anlamını taçlandıracak olan yarışın startını Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek verecek. Büyük heyecan Heybeliada'dan başlayacak, Kalamış Koyu'na doğru devam edecek ve Deniz Lisesi Komutanlığı önünde sona erecek. 1917 senesinde 10-15 yatın katıldığı yarışa bu sene 75 adet teknenin katılması bekleniyor. (Spor Servisi)