A Milli Takım'ın Euro 2016'daki rakipleri belli oldu

A Milli Takım'ın Euro 2016'daki rakipleri belli oldu
A Milli Takım'ın Euro 2016'daki rakipleri belli oldu
A Milli Takım'ın da mücadele edeceği EURO 2016 Finalleri'nin kura çekimi, yapılıyor. Paris'teki kura çekiminde Türkiye D grubunda yer aldı.

RADİKAL - A Milli Takım'ın tarihinde dördüncü kez mücadele edeceği Avrupa Şampiyonası EURO 2016'nın Paris'te kura çekimi yapıldı. Paris'teki Kongre Sarayı'nda gerçekleşen kura çekimi öncesinde alınan olağanüstü güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Kura çekimine Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, Başkanvekili ve İcra Kurulu Üyesi Ali Dürüst, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Çağlar ve Alaattin Aykaç, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş katıldı.

4'ERLİ 6 GRUP OLUŞACAK
Türkiye'nin 4. torbadan katılacağı EURO 2016 Finalleri Kura Çekimi'nde 24 takım, 4'erli olarak 6 gruba ayrıldı. 10 Haziran tarihinde başlayacak olan turnuva 10 Temmuz tarihinde sona erecek.

İŞTE TAKIMLARIN GRUPLARI 

Türkiye 2016 Avrupa Şampiyonası'nda D Grubu'na düştü. İlk rakibimiz son şampiyon İspanya! D Grubu'nda 2. rakibimiz Çek Cumhuriyeti oldu. D Grubu'ndaki son rakibimiz ise Hırvatistan! İlk maç 12 Haziran'da Paris'te Hırvatistan ile. EURO 2016'nın açılış maçı ise 10 Haziran'da Fransa ve Romanya arasında oynanacak. Grubumuz şekillendi: İspanya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Türkiye!

A Grubu: Fransa- Arnavutluk- Romanya-İsviçre 

B Grubu: İngiltere- Galler- Slovakya- Rusya
C Grubu: Almanya- Kuzey İrlanda- Polonya-Ukrayna
D Grubu: İspanya- Türkiye- Çek Cumhuriyeti -Hırvatistan
E Grubu: Belçika- İrlanda Cumhuriyeti- İsveç -İtalya
F Grubu: Portekiz- İzlanda-Macaristan- Avusturya

İŞTE MAÇ PROGRAMI 

Türkiye D Grubu'nda İspanya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti ile eşleşti. A Milli Takım ilk maçını 12 Haziran Pazar günü Paris'te Hırvatistan ile yapacak. 2. maçı için Nice'a gidecek milliler 17 Haziran'da bu şehirde İspanya ile karşılaşacak. A Milli Takım son maçını ise 21 Haziran'da Lens'de Çek Cumhuriyeti ile yapacak.

EURO 2016 kura çekiminde torbalar şu şekilde:

1. Torba: Fransa, İspanya, Almanya, İngiltere, Portekiz, Belçika.
2. Torba: İtalya, Rusya, İsviçre, Avusturya, Hırvatistan, Ukrayna.
3. Torba: Çek Cumhuriyeti, İsveç, Polonya, Romanya, Slovakya, Macaristan.
4. Torba: Türkiye, İrlanda Cumhuriyeti, İzlanda, Galler, Arnavutluk, Kuzey İrlanda.

Kura çekimi başladı. Sahneye çıkan iki futbol efsanesi Lizarazu ve Gullit misafirlere 'hoşgeldiniz' dedikten sonra sahne alan dansçılar 'Fransız kan kanı' adlı gösteriyi sergiledi.

Öte yandan başları yolsuzluk soruşturmalarıyla belada olan UEFA başkanı ve Fransız futbolunun en önemli isimlerinden Michel Platini ile FIFA Başkanı Sepp Blatter'in kura çekiminde olmaması dikkat çekti.Kura çekimi öncesi turnuvanın müziklerini yapacak müzisyen David Guetta da sahne aldı. Avrupa Şampiyonalarının önemli anlarında muhteşem gollere imza atan golcüler kura çekimi için sahneye geldi. Sahneye gelen golcüler arasında Bierhoff, Panenka gibi isimler de var. UEFA Genel Sekreteri Infantino da sahneye gelerek kura çekimi için düğmeye basıldı.TURNUVA FORMATI

Ev sahibi Fransa'nın direkt katıldığı ve ilk kez 24 takımın mücadele edeceği EURO 2016'da ülkeler, dörderli 6 gruba ayrıldı. Oynanacak 3 maçın ardından gruplarda ilk iki sırayı alan takımlar ile en iyi 4 üçüncü, ikinci tura yükselecek. İkinci turdan itibaren tek maçlı eleme sistemine göre oynanacak turnuvanın finali, 10 Temmuz'da Stade de France'ın ev sahipliğinde yapılacak.

Şampiyonada karşılaşmalar Fransa'nın Paris, Lyon, Marsilya, Bordeaux, Lens, Lille, Nice, Toulouse, Saint-Denis ve Saint-Etienne şehirlerinde oynanacak.

MAÇ PROGRAMI
Karşılaşmaların TSİ 16.00, 19.00 ve 22.00'de başlayacağı EURO 2016 Finalleri'nde maç takvimi şu şekilde:
1. maçlar: 10-11-12-13-14 Haziran
2. maçlar: 15-16-17-18 Haziran
3. maçlar: 19-20-21-22 Haziran
İkinci tur: 25-26-27 Haziran
Çeyrek final: 30 Haziran-1-2-3 Temmuz
Yarı final: 6-7 Temmuz
Final: 10 Temmuz

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, kura çekimi sonrası rakip takımların teknik patronları Ante Cacic (Hırvatistan, sol başta), Vicente Del Bosque (İspanya, soldan ikinci) ve Pavel Vrba (Çek Cumhuriyeti) ile bir araya geldi.

ŞAMPİYON 27 MİLYON EURO KAZANACAK

UEFA, EURO 2016 için toplam 301 milyon Euro dağıtacak. Turnuvaya katılacak olan 24 ekibin 8'er milyon Euro alacağı belirtilirken, ilk turdaki her galibiyet için 1 milyon Euro, her beraberlik için 500 bin Euro ödül verileceği açıklandı. İkinci tura yüklselen ekipler 1,5 milyon Euro, çeyrek finalistler 2,5 milyon Euro, yarı finalistler ise 4 milyon Euro gelir elde edecek. UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, turnuvayı kazanan takımın ise 27 milyon euro alacağını duyurdu.