ABD Açık yabancıya gitmedi

Sezonun son Grand Slam mücadelesi olan ABD Açık Tenis Turnuvası'nda, tek erkeklerde 4 numaralı seribaşı Amerikalı Andy Roddick, turnuvanın bu seneki şampiyonu oldu.

NEW YORK - Sezonun son Grand Slam mücadelesi olan ABD Açık Tenis Turnuvası'nda, tek erkeklerde 4 numaralı seribaşı Amerikalı Andy Roddick, turnuvanın bu seneki şampiyonu oldu. New York'ta 14 gün süren ABD Açık'ın finalinde Roddick, 3 numaralı seribaşı İspanyol Juan C. Ferrero'yu 6-3, 7-6 (7-2) ve 6-3'lük setlerle yendi. 1 saat 42 dakikalık mücadelenin ardından mutlu sona erişen 21 yaşındaki Roddick'in kariyerindeki galibiyet-yenilgi sayıları toplamda 163-56, bu yıl ise 61-13 oldu. Amerikalı tenisçi, bu şampiyonlukla dünya klasmanında ikinci sıraya yükseldi. Roddick, maçın ar-dından gözyaşları içinde seyircileri selamladı, sonra tribündeki çalıştırıcısı Brad Gilbert'ın yanına giderek sevincini paylaştı.
2003 yılının 'Roland Garros' (Fransa Açık) şampiyonu İspanyol Juan Carlos Ferrero, üçüncü kez 'Grand Slam' finalinde oynarken, kariyerindeki galibiyetyenilgi sayısı toplamda 223-92, bu yıl ise 56-12 oldu. 23 yaşındaki İspanyol raket Juan Carlos Ferrero ise dünya klasmanında bir numaraya yükseldi. Andy Roddick turnuvadan 1 milyon, ikinci Juan Carlos Ferrero da 500 bin dolar para ödülü kazandı.
'Kızım en iyisidir'
Bayanlar dünya sıralamasında 1. sırada bulunan Belçikalı Kim Clijsters'in, New York'ta yapılan 'grand slam' turnuvası finalinin, 'regl' dönemine rastlaması nedeniyle şanssızlık yaşadığı ortaya çıktı. Dünya Atletizm Şampiyonası'nın 1500 metre finalinde, son anda birinciliği kaybeden Süreyya Ayhan'ın 'regl' döneminde olması nedeniyle gerçek performansını sergileyemediğinin açıklanmasından sonra, bu kez aynı olay teniste gündeme geldi.
ABD Açık Turnuvası'nın finalinde vatandaşı Justine Henin'e yenilen Clijsters'in babası, eski milli futbolcu Lei Clijsters, kızının bu karşılaşmada 'özel günü' nedeniyle şanssızlık yaşadığını söyledi. Kızının bu yıl içinde yapılan pek çok turnuvada final oynayıp galip geldiğini, böylece Serena Williams'ın yerine dünya sıralamasında 1. sıraya yükseldiğini hatırlatan Clijsters, "Bu turnuvada da tüm dünya kızımdan birincilik bekliyordu. Ancak tüm bayanların yaşadığı fiziksel bir durumla karşılaştı. Bu nedenle moral bozukluğu yaşadı. Justine Henin kızımdan daha
iyi değil" dedi. (Spor Servisi)